Vili Eržen in njegova mama Slavica sta se pred kratkim razveselila odločitve kranjskega sodišča. / Foto: arhiv GG

Erženovim zaradi viadukta pripada odškodnina

Kranjsko sodišče je odločilo, da mora država družini Eržen plačati odškodnino, ker je izgradnja viadukta Peračica znižala vrednost njihove nepremičnine.

Kranj – Kranjsko okrožno sodišče je z vmesno sodbo odločilo, da je družina Eržen upravičena do odškodnine, ki jo terja od države za zmanjšano vrednost svoje nepremičnine zaradi izgradnje viadukta Peračica v letu 2011. O višini odškodnine bo sodišče odločalo po pravnomočnosti vmesne sodbe, je pojasnila predsednica sodišča Janja Roblek. Na državnem odvetništvu, ki v tožbi zastopa državo, so za Gorenjski glas dejali, da odločitve, ali bodo na vmesno sodbo vložili pritožbo, še niso sprejeli.

Družina Eržen od države zahteva 114.380 evrov odškodnine za svojo hišo ob viaduktu Peračica, v kateri življenje ni več mogoče in je hiša že več kot dve leti prazna. Po gradnji viadukta jim je namreč usahnil edini vir vode na parceli, poleg tega bi bilo bivanje v hiši nevzdržno, saj jim na parcelo z viadukta padajo poškodovani deli in registrske tablice z avtomobilov, steklenice in drugi predmeti, pozimi pa tudi splužen sneg, navajajo tožniki. Za nameček je s 70-metrskega viadukta skočilo že več samomorilcev, eden je celo pristal le deset metrov pred pragom hiše.

Zadnja obravnava tožbenega zahtevka je pred sodnico Majo Zorman Krč potekala julija. Kot je tedaj razložil Vili Eržen, ki je po pokojnem očetu Ladislavu podedoval hišo in v imenu celotne družine nadaljuje očetov boj z državo, jih še posebej boli, ker je država povsem drugače ravnala v primerljivem primeru ob dobra dva kilometra oddaljenem 35-metrskem viaduktu Dobruša v Mošnjah, kjer so hišo družine Pavlič, v katero so se zatekali brezdomci in odvisniki, odkupili za 340 tisoč evrov in jo porušili.

Zakaj država ni odkupila nepremičnine Erženovih, čeprav se nahaja znotraj 40-metrskega varovalnega pasu ob avtocesti, ni znano. Do zdaj je vztrajala pri stališču, da varovalni pas za viadukte ni izrecno določen, hiša Erženovih pa v lokacijskem načrtu tudi ni bila predvidena za rušenje. Vendar pa je ena od zaslišanih prič, diplomirani inženir gradbeništva Srečko Veselič, dejala, da se je obstoječi načrt nanašal na rekonstrukcijo starega viadukta iz leta 1967, ko so bili standardi pri preverjanju vplivov na okolje bistveno milejši. Šele med gradnjo so ugotovili, da je stari objekt v tako slabem stanju, da je neuporaben, zato so ga podrli in na njegovem mestu zgradili popolnoma nov viadukt, ki se je za odstavni pas še približal hiši Erženovih. Ni šlo torej več za rekonstrukcijo, ampak za novogradnjo, je prepričan Veselič.

Sodišče je zaslišalo tudi nekdanjega sodnega cenilca Franca Valanta, ki je po naročilu pokojnega Ladislava Eržena ob začetku gradnje viadukta leta 2010 izračunal tržno vrednost hiše. Ta je tedaj znašala 114.380 evrov, pri čemer vpliva viadukta sploh ni upošteval. Ob upoštevanju vpliva viadukta pa je vrednost hiše nična, saj je nihče ne bi hotel kupiti, je dodal.