Po novem se bo za finančne podpore lahko potegovalo več hribovskih kmetij. Slika je simbolična.

Podpore za manjše kmetije

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo še ta mesec objavilo javni razpis, po katerem bodo na podlagi spremenjenih pogojev do finančne podpore upravičene tudi manjše kmetije.

Kranj – Vlada je spremenila uredbo o izvajanju ukrepa za zagon dejavnosti na majhnih kmetijah. Po novem bo v okviru programa razvoja podeželja za ta ukrep na voljo več denarja – 40 milijonov evrov, od tega 30 milijonov evrov iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in 10 milijonov evrov iz državnega proračuna. Spreminjajo se tudi pogoji za pridobitev denarne podpore. Do podpore bodo po novem upravičene majhne kmetije, ki obdelujejo najmanj 1,5 hektarja (prej tri hektarje) in največ šest hektarjev primerljivih kmetijskih površin ter redijo najmanj 1,5 glave velike živine (prej tri glave) in največ petnajst glav. Ker se je izkazalo, da je obtežba 0,7 glave velike živine na hektar postavljena previsoko, so jo s spremembo uredbe znižali na 0,5 hektarja. Pogoj, da je polovica kmetijskih površin na območju z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost, ostaja nespremenjen.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo za pridobitev finančnih podpor še ta mesec objavilo javni razpis. Na podlagi spremenjenih pogojev se bo za podpore lahko potegovalo več kot sedem tisoč kmetij na območju z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost, ki obdelujejo skupno več kot 31 tisoč hektarjev kmetijskih površin. »Te kmetije so zelo pomembne za pridelavo hrane, za preprečevanje zaraščanja površin ter za ohranjanje biotske raznovrstnosti, delovnih mest in uravnoteženega družbeno-ekonomskega razvoja na podeželju,« poudarjajo na ministrstvu in dodajajo, da bodo kmetije morale k vlogi na javni razpis priložiti tudi enostaven poslovni načrt kmetije za obdobje treh let.

Kmetije bodo prejele podporo v pavšalnem znesku pet tisoč evrov, in sicer v dveh obrokih: prvi obrok v višini 70 odstotkov odobrene pomoči po prejemu odločbe o dodelitvi denarja, preostalih 30 odstotkov pa po izvedbi aktivnosti iz poslovnega načrta. Kmetije bodo poleg poslovnega načrta morale izpolniti še nekatere druge zahteve: vsako leto bodo morale oddati zbirno vlogo za kmetijska plačila, zagotoviti obtežbo 0,5 glave velike živine na hektar trajnega travinja in ne zmanjšati obsega primerljivih kmetijskih površin za več kot deset odstotkov in s tem tudi ne pod mejo 1,5 hektarja.