Večer spominov na ansamble, ki so zaznamovali tržiško regijo / Foto: arhiv knjižnice

Bili so ansambli

Na nedavnem domoznanskem večeru v Knjižnici dr. Toneta Pretnarja so obujali spomine z glasbenimi ustvarjalci in njihovimi bližnjimi ter predstavili zbrano fotografsko in zvočno gradivo o ansamblih, ki so zaznamovali tržiške prireditve in plesišča od konca druge svetovne vojne do sedemdesetih let prejšnjega stoletja.

Bogati glasbeni zgodovini Tržiča so svoj pečat dale tudi instrumentalno-vokalne zasedbe, ki so zaznamovale vsaka svoj čas. Pestro družabno dogajanje so predstavili na domoznanskem večeru z naslovom Gor pa dol po pvac: Bili so ansambli, s prireditvijo pa so obenem sodelovali na letošnjih Dnevih evropske kulturne dediščine. Boris Kuburič (JSKD OI Tržič) in Nejc Perko (Knjižnica dr. Toneta Pretnarja) sta predstavila zbrano gradivo in obenem povabila goste, ki so bili člani ansamblov ali pa se dogajanja spominjajo po pripovedovanju. Na povabilo so se prijazno odzvali Franci Šarabon, Nuša Hafner Goričan, Edi Perko, Irena Ješe Lončar, Janko Meglič, Tone Remškar in Miro Lapanja, pomembno pa so sodelovali tudi Andreja Primožič, Alojz Glavič in Karel Štucin – skupaj so »iz naftalina« potegnili številne glasbene anekdote skupin.

Prva med njimi, ki je delovala že pred vojno, je bil Bedinov šramel, Srake pa so začele takoj po njej. Mnoge pesmi so ponarodele, npr. Ko v jutranjem soncu ali Cinca marinca. Tržiški salonski orkester je zaradi svoje kakovosti v mnogočem presegal lokalni okvir. Šarabonov kvintet je deloval konec 40. in v začetku 50. let. Franci Šarabon je spomnil na to, da je idejo za sozvočje trobente in klarineta Vilko Avsenik dobil pri njih. Po Ansamblu bratov Goričan se je ohranil tudi programski list, iz katerega lahko izpeljemo zanimive primerjave z današnjimi ansambli. Mladi Jazz Peko je prinesel konec 50. let svež repertoar – kot se spominja Janko Meglič, so preigravali tudi Luisa Armstronga. Janko je bil po vrnitvi iz vojske v prvi zasedbi Ansambla Radia Tržič, ki je bil ustanovljen na pobudo Nenada Antoniča. Tudi za ta ansambel velja, da se je zasedba precej menjavala, glavni razlog je bilo služenje vojaškega roka članov. Tone Remškar se je priključil v zadnji fazi delovanja, nastopali so veliko, precej v dvorani Casino na Bledu. Spremljali so tudi znane pevce, npr. Marka Novosela, Radojko Šverko, Iva Robića, Alenko Pinterič … V zasedbi sta delovala znana Janko Ropret in Marjan Ogrin. Tone in Janko sta skupaj igrala v skupini Fich-a-Fay, sredi 60. let pa je razgrajala skupina The Divers, »težki frajerji iz kabr'ke«, kot jih je predstavil bobnar Miro Lapanja. Skupini sta igrali takrat aktualno glasbo mladih, tudi uporniško, repertoar so sestavljale pesmi iz glasbenih lestvic Radia Luksemburg. Kakovostna zasedba iz 60. let je bila tudi Šest mladih.

»Podatke za domoznanski večer smo zbirali dolgo časa in po kapljicah. Zavedamo se, da smo kakšno od zasedb nenamerno izpustili, zato se priporočamo za kakršnokoli informacijo ali gradivo. Že iz do sedaj zbranega pa se da razbrati zelo živahno dogajanje na tem področju v Tržiču. Iskreno se zahvaljujemo vsem gostom,« je izjemno zanimiv večer sklenil Nejc Perko.