Vse več zaposlitev za nedoločen čas

Letos se je v primerjavi z lani povečalo število prostih delovnih mest za poklice, za katere je potrebna visokošolska izobrazba; povečal se je tudi delež prostih delovnih mest za zaposlitev za nedoločen čas.

Zavod za zaposlovanje je včeraj organiziral EU dan delodajalcev. Sodeloval je pri izvedbi dogodka Dan odprtih vrat slovenskega gospodarstva, enajstih poslovnih zajtrkov z delodajalci ter seminarja za delodajalce Kako postopati z delavcem po nastanku invalidnosti, organiziral pa je tudi mednarodno konferenco Napovedovanje potreb na trgu dela.

Kranj – Zavod za zaposlovanje je v letošnjih prvih desetih mesecih prejel od delodajalcev povpraševanje za 128.478 prostih delovnih mest, kar je bilo za 3,6 odstotka manj kot v primerljivem lanskem obdobju.

Najbolj iskani poklici

Med prostimi delovnimi mesti je bilo v primerjavi z lani za 8,3 odstotka več mest za poklice, za katera je praviloma potrebna visokošolska izobrazba. Delodajalci so pri teh poklicih največ iskali vzgojitelje in pomočnike vzgojiteljev predšolskih otrok, strokovnjake za zdravstveno nego, strokovnjake za oblikovanje, izvajanje in nadzor politik, programov in ukrepov, predmetne učitelje v osnovni šoli in učitelje razrednega pouka, v primerjavi z lani pa so bistveno več povpraševali po farmacevtih, strokovnjakih za socialno delo in svetovanje, psihologih, učiteljih splošnoizobraževalnih predmetov v srednjih šolah in vzgojiteljih v dijaških domovih ter po različnih inšpektorjih in projektnih vodjah.

Število prostih delovnih mest, za katera se praviloma zahteva srednješolska in osnovnošolska izobrazba, se je v primerjavi z lani zmanjšalo – pri prvih za 6,1 odstotka in pri drugih za 6,7 odstotka. Delodajalci so pri poklicih z zahtevano srednješolsko izobrazbo sporočili zavodu največ prostih delovnih mest za voznike težkih tovornjakov in vlačilcev, zidarje, natakarje, prodajalce, varilce, elektroinštalaterje, kuharje, strokovne sodelavce za zdravstveno nego, varnostnike, skladiščnike in uradnike za nabavo in prodajo, v primerjavi z lani je bilo še enkrat večje povpraševanje po delavcih s poklici za zdravstveno in socialno oskrbo, poštarjih, upravljavcih strojev in naprav za kemijsko predelavo in izdelavo kemijskih izdelkov, ... Pri poklicih z zahtevano osnovnošolsko izobrazbo pa so delodajalci največ iskali delavce za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, čistilce, strežnike in gospodinjske pomočnike v uradih, hotelih in drugih ustanovah, kuhinjske pomočnike ter delavce za preprosta dela pri visokih in nizkih gradnjah, še enkrat večje kot lani pa je bilo povpraševanje po kurirjih in dostavljavcih, ročnih pralcih in likalcih oblačil in tekstilij, čistilcih in kuhinjskih pomočnikih, pripravljavcih hitre hrane, ...

Trideset odstotkov ponudb za nedoločen čas

Ker nekaterih kadrov primanjkuje, se je povečala tudi pripravljenost delodajalcev, da zaposlijo delavce za nedoločen čas. V letošnjih prvih desetih mesecih je bilo takšnih prostih delovnih mest skoraj 30 odstotkov, lani v enakem obdobju le nekaj več kot 27 odstotkov. Največji delež zaposlitev za nedoločen čas je sicer na področju računalništva, programiranja, informacijske tehnologije, prava, ekonomije, upravljanja, svetovanja, vodenja, upravljanja s človeškimi viri ter računovodstva in revizije.

Poklicni barometer

Da bi ugotovili razmerje med ponudbo in povpraševanjem, je zavod letos prvič v vseh svojih dvanajstih območnih službah izvedel raziskavo Poklicni barometer, iz katere izhaja, da bodo prihodnje leto pri velikem številu poklicev potrebe delodajalcev še vedno presegle ponudbo na trgu dela. Od 177 ocenjevanih poklicnih skupin jih bo v naslednjem letu 110 v primanjkljaju, 54 v ravnovesju in 14 v presežku. Primanjkljaj bo med drugim pri poklicih s področja gradbeništva, pri delavcih v predelovalnih dejavnostih, inženirjih in tehnikih s področja strojništva, natakarjih, kuharjih, voznikih težkih tovornjakov in vlačilcev, pri poklicih s področja informacijske tehnologije ter pri poklicih s področja zdravstva in zdravstvene nege.