Dotrajana in preobremenjena gorenjska železniška proga bo na posodobitev morala še počakati. / Foto: Gorazd Kavčič

Gorenjska proga bo čakala boljše čase

Kljub pozivom županov, svetnikov, poslancev in strokovnjakov dopolnila, ki bi zagotovila denar za nujno prenovo gorenjske železniške proge v naslednjih dveh letih, niso bila sprejeta.

Kranj – »Nadgradnja najbolj kritičnih odsekov železniške proge Ljubljana–Kranj–Jesenice–državna meja bo izvedena po korakih. Izvedba del, ki je bila načrtovana v drugi polovici leta 2020 in prvi polovici leta 2021, ko bo začasno zaprt železniški predor Karavanke, bomo izvajali v odvisnosti od razpoložljivih sredstev,« pojasnjujejo na minis­trstvu za infrastrukturo in dodajajo, da so prednost za leti 2020 in 2021 dobili tisti projekti, ki so sofinancirani z evropskimi sredstvi in so že v izvedbi oziroma že imajo sklenjene pogodbe za izvedbo del.

Kot smo že poročali, je nadgradnja gorenjske železniške proge med Ljubljano in Jesenicami vredna okoli 138 milijonov evrov, ker je izpadla iz državnih proračunov za leti 2020 in 2021, pa sta SDS in Levica vložila dopolnila, ki so jih člani odbora Državnega zbora za finance sicer podprli, načrtovana investicija pa je vseeno izpadla iz proračuna.

»Gorenjska železnica je dotrajana do obisti, zato je bila posodobitev v celoti že dogovorjena, zmanjkala so le sredstva. Seveda sem ra­zočaran, da niti amandmaji k proračunu, ki bi prenovo vendarle sofinancirali, niso bili sprejeti. Gorenjski potniški vlaki bodo zamujali še naprej, zastajal bo tovor. Prenos prometa s cest na železnico je nujni del odgovora na podnebno krizo. A da trajnostno mobilnost lahko živimo, najprej potrebujemo točen, dostopen, reden in pogost vlak – začenši z gorenjsko progo!« poudarja škofjeloški poslanec Levice Miha Kordiš.