Eden od zaposlenih na travmatologiji Maid v posebnem simulacijskem pripomočku, s katerim je dobil občutek, kako se počuti starostnik.

Ko se mladenič spremeni v starostnika

Vas zanima, kako se počuti starejša oseba? Slabše vidi, sliši, se težje giblje ... Na Srednji šoli Jesenice imajo poseben pripomoček, s pomočjo katerega lahko vsakdo občuti starost ...

Nepravilna drža, premalo gibanja v naravi na svežem zraku, neredna prehrana in uživanje različnih opojnih substanc so dejavniki, ki v našem telesu pustijo nepopravljivo škodo in preprečujejo vitalno starost.

Na Srednji šoli Jesenice imajo nov simulacijski pripomoček, ki ga namestijo na človeka, ta pa z njim dobi občutek, s kakšnimi težavami se srečujejo starostniki pri najbolj preprostih stvareh, kot so vstajanje s postelje, opravljanje osebne higiene, hoja po stopnicah, česanje, zavezovanje vezalk ... Pripomoček so dijaki zdravstvene nege predstavili na dogodku v Splošni bolnišnici Jesenice, na katerem so obiskovalce tudi seznanjali z dejstvi o staranju in o tem, kako lahko vsak poskrbi za zdravo, vitalno staranje. Odgovor je z gibanjem in zdravo prehrano. Na ta način se namreč zmanjšuje tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni in srčnega infarkta, izboljša se matabolizem maščob in ogljikovih hidratov, izboljša se potek sladkorne bolezni tipa 2, nadzoruje zvišan krvni tlak in telesna masa, preprečuje zmanjševanje kostne mase in zlomi kosti, je povedala mentorica dijakov na Srednji šoli Jesenice Ljubica Ravnikar, diplomirana medicinska sestra.

Največ zanimanja pa je vzbudil simulacijski pripomoček o starostniku, ki si ga posameznik lahko namesti na telo in tako dobi občutek, kako se počuti starejša oseba: ima slabši vid, sluh, okorele sklepe, težje hodi, se prepogiba ... Pripomoček je preizkusil tudi fizioterapevt Dejan, ki je dejal, da ga je še najbolj motil slabši vid, prav tako čepki v ušesih, imel je težave z upogibanjem komolca, bil pa je tudi okorel zaradi dodatne teže.

Eden od zaposlenih na travmatologiji Maid je imel največ težav, ko je s pripomočkom skušal hoditi po stopnicah, motil ga je tudi slab vid. "Zdaj bi se pa kar nazaj v mladeniča spremenil," je dejal po nekaj minutah ...

Mentorica s Srednje šole Jesenice Ljubica Ravnikar je ob tem dejala, da je pripomoček dragocen zlasti zato, ker dijaki na ta način razvijajo empatijo do starejših, saj lahko preizkusijo, kaj občutijo in kako se počutijo starejše osebe. Največji problem hitro starajoče se družbe je namreč, da izgubljamo občutek za starejše.

Na dogodku so sodelovali dijaki tretjega letnika zdravstvene nege v sklopu predmeta geriatrija, ki so pripravili tudi plakate in zgibanke za obiskovalce z naslovom Zdrav življenjski slog mladih je naložba za vitalno starost.