Bernard Sadovnik, predsednik Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk in župan Globasnice / Foto: SKSS Celovec

Sadovnik pisal slovenskim politikom

Drevi ob 17. uri bo v farni dvorani v Globasnici uprizoritev operete Miklavž prihaja. V Šmihelu pri Pliberku pa bodo ob 19. uri predstavili letošnji knjižni dar Mohorjeve in knjigo časnikarja Janka Kulmescha o znanem koroškem Slovencu Fricu Kumru - Črčeju. Jutri ob 19. uri bo v stari šoli v Lepeni predstavitev letošnje zbirke Slovenske prosvetne zveze in še posebej novega ponatisa knjige Karla Prušnika - Gašperja Gamsi na plazu. Slovenski generalni konzulat v Celovcu in Slovenska gospodarska zveza iz Celovca pa vabita v torek, 10. decembra, na predbožično srečanje gospodarstvenikov.

Predsednik Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk in župan dvojezične občine Globasnica je predstavnikom slovenske vlade in državnega zbora poslal odprto pismo, v katerem zavrača trditve o neenotnosti osrednjih slovenskih organizacij na Koroškem in o njihovem preskromnem zavzemanju za uresničitev pravic Slovencev na Koroškem.

V pismu, naslovljenem na vrh slovenske politike, izraža začudenje, da kljub usklajenemu delovanju vseh treh krovnih političnih organizacij in usklajenih stališč, posredovanih zvezni in deželni vladi, posamezniki trdijo, da krovne organizacije molčijo in ne zastopajo interesov narodne skupnosti. »Vsi predsedniki se v častni funkciji trudimo za dobrobit narodne skupnosti, kar je tudi naši deželi omogočilo vidne napredke. Trditve o neenotnosti ne odgovarjajo resnici in služijo tistim, ki v naših vrstah in tudi v Republiki Sloveniji želijo razbiti izredno dobro in složno sodelovanje treh političnih organizacij. Ne vem pa, komu naj to služi,« je zapisal Sadovnik in dodal, da se tako on kot Franc Jožef Smrtnik kot župan Železne Kaple trudita za uveljavitev vidne dvojezičnosti v krajih. Zaostritev in vnašanje konfliktov od zunaj v narodno skupnost gotovo ne bo pospeševalo tako pomembnega delovanja. Dejstvo, da zvezna vlada v zadnjih letih ni vodila niti dialoga in ignorirala vse naše zahteve, pa ni krivda političnih zastopnikov, ampak izraz ignorantske manjšinske politike Avstrije, je zapisal Sadovnik. Nam vsem je srčna zadeva, da ohranimo slovenščino tudi naslednjim generacijam, piše Sadovnik in pismo zaključuje s pozivom za skupno delo pri prizadevanjih za uresničitev pravic Slovencev ter za preprečitev razkola v slovenski narodni skupnosti. Bernard Sadovnik pri tem opozarja na izjavo, sprejeto na novembrskem občnem zboru Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk in posredovano vsem v avstrijskem zveznem parlamentu zastopanim strankam. V njej jih pozivajo, naj sprejmejo ukrepe za ohranitev jezikovne in kulturne raznolikosti dežele, tudi na vseh ravneh izobraževanja, in zagotovijo zvišanje državnih podpor, ki se že 24 let niso spremenile. Leta 2020, na obletnico plebiscita, bo priložnost za plebiscitni dar slovenski narodni skupnosti in dvojezičnim občinam.