Jelka in Marko Sušnik s knjigo, ki na sto dvajsetih straneh prikazuje petdesetletno tradicijo miklavževanja v Goričanah. / Foto: Maja Bertoncelj

Knjiga o miklavževanju

Ob petdesetletnici miklavževanja v Goričanah so izdali obsežno knjigo. Idejo zanjo je dal Marko Sušnik, ki je bil v vlogi Miklavža že prvič, leta 1969, in – zanimivo – tudi letos.

Goričane – Danes praznuje Nikolaj ali Miklavž. Včeraj je otroke razveseljeval v vaseh, kjer še obujajo tradicijo miklavževanja. V spremstvu parkeljnov in angelčkov se je po hišah podal tudi v Goričanah. Kraj v medvoški občini je znan po Noči parkeljnov, včeraj pa je bil v ospredju Miklavž. Letošnje leto je prav posebno, saj obeležujejo petdeset let neprekinjenega miklavževanja z lastno skupino.

Ob tem jubileju so izdali knjigo z naslovom Zlata tradicija miklavževanja v Goričanah. Ko so jo začeli snovati, niso mislili, da bo tako obsežna. Izšla je na kar 120 straneh. Kot pravijo, še niso zasledili, da bi v Sloveniji to tradicijo že kje zabeležili na takšen način. Idejo za knjigo je dal Marko Sušnik, ki je bil Miklavž že prvo leto in – zanimivo – tudi včeraj. V tej vlogi se dobro počuti. »Seveda so razlike. Takrat sem bil star petnajst plus, sedaj jih imam šestdeset plus. Jezik pa mi še vedno teče tako, kot mi je včasih. Letos imam še največ opravka. Otroke bom obiskoval po vasi, v tej vlogi bom v Medvodah na prižigu luči, v nedeljo po cerkvah ... Ko vidiš žareče otroške oči, polne pričakovanja – ne samo tega, kaj jim boš prinesel – je to res nekaj enkratnega. Kakšen mora biti Miklavž? Da se otrokom predstavi v pozitivni luči, z vrednotami, ki jih ima. To je kar odgovorna naloga, ni vsak zato,« je v sredo povedal Marko Sušnik, ponosen na petdesetletno tradicijo neprekinjenega miklavževanja v vasi. V tem času je bilo v vlogi Miklavža deset fantov. »Prav je, da smo to tradicijo zapisali in jo podkrepili z veliko slikovnega materiala. Najstarejša fotografija je iz drugega leta, torej iz leta 1970,« je še dejal Sušnik.

Njegova žena Jelka Sušnik je za knjigo opravila veliko dela, in sicer skupaj z ekipo Turističnega društva Goričane - Vaše. »V knjigi je predstavljeno miklavževanje v Goričanah skupaj s spomini, prigodami, izdelovanjem mask, govori pa tudi na splošno o Miklavžu in parkeljnih. Del knjige je posvečen tudi Noči parkeljnov, ki je bila letos že osmič,« je pojasnila Jelka Sušnik, ki je bila koordinatorka projekta.

V knjigi so številne fotografije, tako z miklavževanja v Goričanah kot tudi z Noči parkeljnov. Največ so jih prispevali Djurdja Bergant, Žiga Živulovič ml., Borut Živulovič in Peter Košenina.