Župan Matjaž Rakovec in direktorica Ljudske univerze Kranj Mateja Šmid sta podelila zahvale predavateljem, ki so jim zvesti vsaj deset let. / Foto: Primož Pičulin

Pomagajo k boljšemu življenju

»Nova znanja širijo obzorja in pripomorejo h kakovostnejšemu življenju,« je na slovesnosti ob 60-letnici Ljudske univerze Kranj poudarila direktorica Mateja Šmid.

Kranj – S slovesnostjo v stolpu Škrlovec je Ljudska univerza Kranj (LUK) minuli teden praznovala 60-letnico. Po besedah direktorice Mateje Šmid so temelj njihovega delovanja ljudje: zaposleni in zunanji sodelavci s svojo predanostjo in spoštovanjem ter udeleženci njihovih programov. S programi se bodo prilagajali izzivom, ki jih prinašajo dolgoživa družba, tehnološki razvoj in ekonomska neenakost na vseh področjih življenja. Poudarila je tudi pomen pridobivanja novih znanj za kakovostnejše življenje. »Tudi v prihodnje bomo promovirali in udejanjali vseživljenjsko izobraževanje in učenje kot pot k boljšemu življenju za vsakogar,« je dejala.

Župan Matjaž Rakovec je na slovesnosti poudaril, da LUK resnično veliko naredi na področju izobraževanja v kranjski občini, Šmidova pa je vesela tudi tesnejšega sodelovanja z občinami Cerklje, Šenčur in Preddvor v zadnjih letih. Za 60 let uspešnega širjenja znanj ter omogočanja pridobivanja splošnih in poklicnih kompetenc je LUK čestitala tudi generalna direktorica direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih pri ministrstvu za izobraževanje Elvira Šušmelj, čestitke pa sta izrazili še predstavnica Andragoškega centra Slovenije Zvonka Pangerc Pahernik ter predsednica Združenja izobraževalnih in svetovalnih središč Slovenije Maja Radinovič Hajdič.

V LUK se zavedajo izrednega pomena predavateljev v izobraževalnem procesu, zato so tistim, ki so jim zvesti vsaj deset let, na slovesnosti podelili zahvale. Skupaj jih je dvanajst, med njimi pa ima najdaljši, kar 45-letni staž Bojan Ančik. Na LUK je začel honorarno delati leta 1974. Predava predmete s področja družboslovja, od nedavnega pa je tudi prostovoljec v programu medgeneracijskega sodelovanja.

Zametki LUK segajo v leto 1937, ko je bila v Kranju po zgledu danskih ljudskih šol ustanovljena ljudska visoka šola. Za uradni začetek štejejo 26. november 1959, ko je bila z odlokom občinskega ljudskega odbora Kranj ustanovljena delavska univerza. Leta 1965 se je preimenovala v Delavsko univerzo Tomo Brejc Kranj, leta 1992 pa v Ljudsko univerzo Kranj. Zaradi velike potrebe po izobraževanju odraslih izvajajo množico raznolikih programov. Pred štirimi leti so prevzeli v upravljanje tudi Medgeneracijski center Kranj.