Posledice izreka Miroljuben atom v sleherni dom: Rok Mohar in Anže Bizjak v Fužini Germovka / Foto: Gorazd Kavčič

Nuklearni otroci

Tržič – V tržiški Fužini Germovki so na ogled Černobilčki – skulpture, ki opozarjajo na posledice jedrskih katastrof, za katere je odgovorno človeštvo –, ki jih je na ogled postavil član Kulturno-umetniškega društva Ampus Rok Mohar. Aktivni ustvarjalec iz Ljubljane si pogumno utira samostojno umetniško pot, med drugimi pa je sodeloval že tudi z ljubljansko Dramo, Markom Brecljem in drugimi umetniki ter restavratorji. V Germovki, obnovljeni najstarejši kovaški delavnici v Tržiču, se tokrat predstavlja z mavčnimi skulpturami, s katerimi nadaljuje svoj dolgoletni projekt Černobilčki. Z njim želi avtor opozoriti na posledice jedrske katastrofe v Černobilu v osemdesetih letih, ki jih čutimo še dandanes. Ob tem pa opozarja na sodobno problematiko gradnje jedrskih reaktorjev, večinoma pogojene z ekonomskim vplivom in željo po dobičku velikih korporacij. Te se ne menijo za katastrofalne posledice možnih nesreč, ki se prenašajo na naslednje generacije. Redke države se zavedajo nevarnosti in zapirajo svoje jedrske elektrarne, medtem ko pri nas potekajo pogovori o gradnji novega bloka v jedrski elektrarni Krško.

»Če je zgodovina učiteljica, menim, da nismo končali osnovne šole. V Černobilu je bila ena od treh večjih nesreč v nuklearnih elektrarnah, poleg Otoka treh milj v ZDA in japonske Fukušime. Verjetno je treba iskati vzroke za pozabljivost nesreč v ekonomskih razlogih in temu, da naj bi to energijo predstavljali kot najbolj varno. Treba je opominjati na tovrstne ekološke katastrofe, za katere je odgovorno človeštvo, tako kot opominjamo na genocide in vojne. Ne smemo pozabiti,« opozarja Rok Mohar, ki bo s projektom nadaljeval.

Odprtje razstave, ki bo na ogled do 13. decembra med 16. in 18. uro, so popestrile Violaske, prav tako sveža pridobitev društva Ampus.