Zaradi specifičnosti poklica letalskega mehanika je dan odprtih vrat v podjetju Adria Tehnika naletel na precejšnje zanimanje mladih in njihovih staršev.

Za lažjo izbiro poklica

Več kot sto podjetij po Sloveniji je prejšnji teden odprlo svoja vrata in predvsem mladim in njihovim staršem predstavilo svojo dejavnost in možnost zaposlitve. Med njimi tudi brniško podjetje Adria Tehnika.

»Imamo precejšnje potrebe po delavcih, saj letalska industrija hitro raste, zaradi česar je tudi povpraševanje po vzdrževalcih letal večje. Zato smo veseli, da lahko skozi takšen dogodek mladim predstavimo podjetje in svoje delo,« pravi namestnica direktorja Adrie Tehnika Barbara Perko Brvar.

Zgornji Brnik – Prejšnji četrtek popoldne je na pobudo Gospodarske zbornice Slovenije in v sodelovanju z zavodom za zaposlovanje in zavodom za šolstvo potekal četrti Dan odprtih vrat slovenskega gospodarstva. Dogodek, v katerem je letos sodelovalo 121 podjetij po vsej Sloveniji, med njimi tudi številna gorenjska, je namenjen spoznavanju poklicev, ki jih gospodarstvo potrebuje, v njihovem realnem okolju, s čimer se mladi, ki sprejemajo pomembne odločitve o kariernih usmeritvah, lažje odločijo, v kateri poklic se usmeriti.

Med podjetij, za katera je vladalo precejšnje zanimanje pri mladih in njihovih starših, je tudi brniški vzdrževalec letal Adria Tehnika, ki na dogodku sodeluje drugo leto. Po besedah namestnice glavnega izvršnega direktorja Barbare Perko Brvar je bilo prijavljenih več kot so jih lahko sprejeli. Tisti, ki so se pravočasno prijavili, pa so lahko videli polne hangarske prostore, saj imajo v trenutno, času visoke sezone, na pregledu kar sedem letal. Mladi, med katerimi so bili predvsem srednješolci in študenti in tudi nekaj osnovnošolcev, so si lahko pobliže ogledali, kako poteka servis letal, povprašali, kakšen je proces šolanja in pridobivanja potrebnih licenc, ter se seznanili z delom, ki sicer ni velikokrat na očeh javnosti. »Vzdrževanje letal je zelo specifična dejavnost, ki ima tudi zaradi zaprtosti morda nekaj dodatnega šarma in čara,« pravi Perko Brvarjeva, ki dodaja, da so tovrstni dogodki dobrodošli tudi za podjetja, ki iščejo mlade kadre. »Imamo precejšnje potrebe po delavcih, saj letalska industrija hitro raste, zaradi česar je tudi povpraševanje po vzdrževalcih letal večje. Zato smo veseli, da lahko skozi takšen dogodek mladim predstavimo podjetje in svoje delo,« pravi sogovornica. Ker naš izobraževalni sistem ne nudi programa vzdrževalca letal, v podjetju iščejo kadre tehničnih strok, od stojnih tehnikov, elektrotehnikov in mehatronikov do delavcev inženirskih strok. Zaradi specifičnosti poklica pa mlade ob zaposlitvi čaka še interno šolanje. »Postopek pridobivanja licenc je precej dolgotrajen. Načeloma pa traja od tri do pet let, da nekdo lahko postane samostojen letalski inženir in lahko samostojno opravlja delo na letalih,« še dodaja Perko Brvarjeva.

V podjetju z nekaj več kot 250 zaposlenimi veliko vlagajo v razvoj mladih kadrov. V zadnjih treh letih so z zaposlovanjem mladih povprečno starost znižali s 44 na nekaj več kot 38 let, trend pa nameravajo ohraniti tudi v prihodnje, pri tem pa jim dogodki, kakršen je Dan odprtih vrat slovenskega gospodarstva, ponujajo priložnost za promocijo svoje dejavnosti.