Miro Rismondo, idejni vodja Ledene dežele, na klopci z Jožetom Plečnikom / Foto: Peter Košenina

V Ledeni deželi tudi Plečnik

Ledena dežela na Kongresnem trgu v Ljubljani, katere idejni vodja je Miro Rismondo iz Valburge, bo odprta še vse do 6. januarja. Zanjo so porabili šestdeset ton ledu, osrednja skulptura je ledena Katedrala svobode, Plečnikova zamisel za slovenski parlament.

Ljubljana – Skupna točka razstavljenih skulptur letošnje Ledene dežele je Ljubljana. Vrata je odprla 29. novembra in tudi letos navdušuje obiskovalce.

Miro Rismondo iz Valburge, ki je idejni vodja Ledene dežele, je z ekipo slovenskih in tujih umetnikov ideje črpal iz zgodovine Ljubljane, od koliščarjev do Rimljanov in vse do Plečnika. Ob vhodu vas najprej pozdravi ledeni Rimljan. Tudi letos ne gre brez zmajev, slikate se lahko na pravi rimski bojni kočiji, v ledenem avtomobilu ... Prisedete lahko na klopco k Jožetu Plečniku in si ogledate v led izklesano Katedralo svobode, njegovo zamisel za slovenski parlament, ki jo je udejanjil ledni umetnik Janez Dolšak. Po nekaj letih so znova na ogled tudi ledene jaslice, otroci se lahko spustijo po ledenem toboganu, ki je najvišji in najdaljši doslej. Odprt je tudi ledeni bar. Skulpture so ročno delo, umetniki pa so se ledu lotili z motornimi žagami, rezkalniki, kotnimi brusilkami, dleti ter celo likalniki in sušilniki za lase. Porabili so kar šestdeset ton ledu, ledeno deželo so ustvarjali 26 dni. Skulpture se razprostirajo v veliki dvorani, ohlajeni na minus pet stopinj Celzija.

Ledena dežela na Kongresnem trgu v središču Ljubljane bo odprta vsak dan do 6. januarja od 10. do 23. ure.