Nagrado s področja socialne dejavnosti so prejeli sodelavci Reintegracijskega centra za pomoč, terapijo, socialno rehabilitacijo in reintegracijo zasvojenih. / Foto: Primož Pičulin

Nagrade za socialno dejavnost

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je na Brdu podelilo nagrade in priznanja na področju socialne dejavnosti, prejele so jih tudi tri rejnice.

Brdo pri Kranju – Podelili so nagrado za življenjsko delo, dve nagradi za izstopajoče kvalitetno in strokovno delo v zadnjih petih letih, nagrado za dosežke na posameznih področjih ter dve skupinski nagradi za zaposlene oziroma člane pravne osebe, ki dalj časa uspešno deluje na področju socialnega varstva v skladu s kodeksom etičnih načel v socialnem varstvu in predpisi socialnega varstva in je dobro prepoznavna v lokalnem okolju. Ti dve skupinski nagradi sta za leto 2019 prejela dva gorenjska prejemnika, in sicer Dom Petra Uzarja Tržič in Reintegracijski center Centra za pomoč, terapijo, socialno rehabilitacijo in reintegracijo zasvojenih, ki ga izvaja Center za socialno delo Gorenjska.

Dom Petra Uzarja Tržič ima danes 180 stanovalcev, ki jim z veliko spoštovanja in prijaznostjo nudijo socialno oskrbo in zdravstveno nego strokovno usposobljeni delavci, ki pri svojem delu sledijo sodobnim strokovnim usmeritvam, delajo po načelih trajnostnega razvoja doma in stalnega izboljševanja kakovosti. Zadnja leta delajo po novem konceptu, posebno izstopajoče je delo z osebami z demenco.

Reintegracijski center, ki skrbi za pomoč, terapijo, socialno rehabilitacijo in reintegracijo zasvojenih, je začel delovati leta 2008 v Kranju, leta 2010 se je preselil v obnovljeno hišo Fundacije Vincenca Drakslerja v Pristavi pri Tržiču. V letih delovanja so razvili edinstven program v Sloveniji za reintegracijo oseb, ki so imele težave z zasvojenostjo. Program uporabnikom nudi pomoč pri socialni rehabilitaciji oziroma ponovni vključitvi v primarno okolje. Z njimi delajo tako posamično kot skupinsko, v delo ves čas uvajajo nove metode in se pri tem povezujejo z institucijami v okolici in širše.

Nagrade so ob tej priložnosti podelili tudi trem rejnicam, med njimi tudi Janki Dolinšek, rejnici od leta 1994, ki je doslej v svoj dom sprejela devet otrok in mladostnikov, trenutno ima v rejništvu dva otroka s posebnimi potrebami ter vedenjskimi in čustvenimi težavami. Za nagrado so jo predlagali centri za socialno delo na območju Kamnika in Škofje Loke.