Ekol je okej, Laze niso

Po zadnjem požaru v Ekolu je Marko Špolad iz Civilne iniciative za zeleno Stražišče dejal, da je šlo za zadnje opozorilo pred potencialno katastrofo. Da ne bo pomote, problem Ekola ni v njegovi dejavnosti – predelavi nevarnih odpadkov. To delo mora za dobro okolja in našega zdravja nekdo opravljati in v Ekolu ga izvajajo povsem korektno. Problem Ekola je, da žal deluje v industrijski coni Laze, ki je bila že pred desetletji zgrajena stihijsko in je zato povsem neustrezno komunalno urejena za njegovo dejavnost (in tudi še katerega drugega podjetja v coni). S to problematiko se je tako ukvarjalo že več kranjskih županov, tudi zdajšnjega, Matjaža Rakovca, je januarja letos, prvi mesec po nastopu mandata, čakal zbor krajanov Stražišča.

Da na območju industrijske cone, ki leži v neposredni bližini zaščitenega naravovarstvenega območja Natura 2000, prihaja do onesnaženj, okoljevarstveniki in domačini opozarjajo že leta. Tudi Zavod RS za varstvo narave je leta 2015 ugotovil lokalno okoljsko škodo za avtohtoni živalski vrsti raka koščaka in kačjega pastirja velikega studenčarja ter zahteval nujno sanacijo prizadetega območja, sodišče pa je kasneje agenciji za okolje naložilo, naj ugotovi povzročitelja okoljske škode. Kot smo lahko izvedeli minule dni, je agencija prejšnji mesec opravila analize, ki so pokazale, da se organsko onesnaževanje voda ob industrijski coni povečuje, kar je posledica pretočnosti greznic na tem območju. V ta kontekst lahko postavimo tudi nedavno izjavo kranjske občine, da je v zvezi z industrijsko cono Laze »sporen le iztok z vidika, da podjetje Ekol spušča strupene odplake in da se to kaže na potoku«.

Nesporno je torej, da je onesnaževanju v Lazah treba narediti konec. Težava nastane, ker ima vsaka stran svoje predloge za rešitev problema. Občina zagovarja gradnjo ustrezne komunalne infrastrukture, a opozarja, da se je ne more lotiti, ker zaradi sproženega upravnega spora s strani okoljske organizacije Alpe Adria Green še vedno ni pridobljeno gradbeno dovoljenje. V civilni iniciativi odgovarjajo, da izgradnja kanalizacije v Lazah, kot jo načrtuje občina, ni ustrezna rešitev, ker bi bila ta priključena na obstoječo kanalizacijsko cev v Stražišču, ki je skupna za fekalne in meteorne vode, in že zdaj poka po šivih. Zato zahtevajo gradnjo ločene kanalizacije od izliva do izvora in izselitev Ekola in druge za okolje obremenjujoče industrije iz Laz. Slednje pa spet ni izvedljivo, tako je pred dnevi za medije dejal tudi župan Rakovec, ker ne občina ne podjetja za to nimajo denarja ...