Gost promet bo, kot kaže, vsaj še nekaj let tekel skozi središče Vodic.

V Vodicah razočarani

Po mesecih čakanja je Arso sprejel odločitev, da je pred gradnjo vodiške obvoznice treba izvesti presojo vplivov na okolje.

Vodice – Agencija RS za okolje (Arso) je v predhodnem postopku glede gradnje obvoznice mimo Vodic odločila, da je za nameravani poseg treba izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje. Kot ugotavljajo, bo šele nato Dars mogoče zavezati k izvedbi vseh zaščitnih in varovalnih ukrepov.

»Predvidena obvoznica je na ranljivem območju, ogroženem zaradi poplav, poseže pa tudi na vodovarstveno območje ter v dva vodotoka in njune brežine. Za nameravani poseg je treba upoštevati določila Uredbe o pogojih in omejitvah za izvajanje dejavnosti in posegov v prostor na območjih, ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije celinskih voda in morja, ki za tovrstne posege zahteva izvedbo presoje vplivov na okolje,« so zapisali v petkovem sporočilu za javnost. Kot dodajajo, bo obvoznica potekala pa vodovarstvenem območju dveh vodnih virov, neprimerna izvedba oziroma nezadostni ukrepi pa bi lahko povzročili trajno onesnaženje vodnih virov in tveganje za zdravje ljudi.

Odločitev je razočarala številne občane, še zlasti pa prebivalce Kamniške ceste, ki se vsakodnevno soočajo z gostim tranzitnim prometom, ki presega deset tisoč vozil dnevno. Župan Aco Franc Šuštar pravi, da je odločitev nerazumna in za tamkajšnje prebivalce pomeni pravi šok. »Ne razumem odločitve Arsa, ki je potreboval 22 mesecev, da je na koncu vse skupaj zavrnil, kljub temu da je od vseh soglasodajalcev dobil zeleno luč, da ponovna presoja vplivov na okolje ni potrebna,« pravi Šuštar, ki meni, da se zaradi odločitve Arsa začetek gradnje odmika v nedogled, vprašanje pa je, ali bodo takrat še zagotovljena tudi sredstva v proračunu. Kot dodaja, so zaradi odločitve Arsa ogroženi okoliški prebivalci, varnost šolarjev, nepremičnine in tudi okolje, saj na sedanji Kamniški cesti, koder se vali promet, niso sprejeti ustrezni ukrepi, ki bi v primeru nesreče varovali vodne vire. »Znotraj države imamo resen zaplet, saj se ne iščejo rešitve, temveč omejitve,« je razočaran župan, ki meni, da bo do podobnih zapletov prišlo tudi pri drugih razvojnih projektih v državi.