Premier Marjan Šarec je v družbi ministrov in predsednika države Boruta Pahorja sprejel svojce padlih in civilnih žrtev v vojni za Slovenijo. / Foto: Tina Dokl

Za domovino so dali svoja življenja

Sprejem predsednika vlade Marjana Šarca za svojce padlih v vojni za Slovenijo

Brdo pri Kranju – Predsednik vlade Marjan Šarec je v družbi ministrov Boštjana Poklukarja, Karla Erjavca in Ksenije Klampfer pred praznikom samostojnosti in enotnosti priredil sprejem za svojce padlih in civilnih žrtev vojne za Slovenijo. Sprejema se je udeležil tudi predsednik države Borut Pahor.

»Prav je, da se ob tem državnem prazniku tudi na ta način spomnimo tistih, ki so v osamosvojitveni vojni dali življenja za Slovenijo,« je ob tej priložnosti dejal premier Marjan Šarec. »Dati svoje življenje za domovino je nekaj največjega, kar lahko človek stori. Njihove žrtve pa so najbolj boleče za svojce, ki celo življenje čutijo to izgubo.«

Na misel, da danes v Sloveniji ni tolikšne enotnosti, kot smo jo čutili leta 1990 ob plebiscitu in nadaljnjih dogodkih ob osamosvajanju države, je Šarec dejal, da politika tudi takrat ni bila enotna, drži pa, da je narod stopil skupaj. »Tudi za osamosvojitev Slovenije je zaslužen celoten narod, ne samo določeni posamezniki. Danes se ne zavedamo dovolj, kaj imamo z lastno državo, in se velikokrat ne znamo poenotiti ob čisto banalnih vprašanjih. Prepričan pa sem, da bi se znali kot narod spet poenotiti, če bi znova prišlo do tako odločilnih dogodkov, kot so se zgodili pred 29 leti. Slovenski narod je skozi stoletja obstal in vedno v kritičnih trenutkih stopil skupaj in tudi danes bi, kakor se pogosto izkaže zlasti ob naravnih nesrečah. Za enotnost naroda me ne skrbi,« je trdno prepričan predsednik vlade. Današnje stanje težko primerjamo s takratnimi dogodki: plebiscitom, desetdnevno vojno za Slovenijo, poznejšim priznanjem slovenske države, njenim vstopom v Evropsko unijo in NATO ... Takšnih dogodkov po Šarčevem mnenju nima priložnosti doživeti vsaka generacija.