Kranjska župna cerkev, polna nastopajočih in tistih, ki smo poslušali, je bila ožarjena z angelskim petjem in glasbo. / Foto: Tina Dokl

Glasba gimnazijcev ožarila cerkev

Ni šlo zgolj za Žarek svetlobe, kot je napovedoval naslov Božičnega koncerta Gimnazije Kranj, cerkev sv. Kancijana in tovarišev v Kranju je bila čez in čez ožarjena z glasbo sto in več nastopajočih v gimnazijskih zborih, orkestru in vabljenih gostih.

Kranj – Pred tednom dni je bila kranjska župna cerkev, poznogotska lepotica iz 15. stoletja, lepa kot najbrž še nikoli doslej – lepa angelske glasbe. Božični koncert Gimnazije Kranj, ki se po obdobju uspešnih večerov v ljubljanskem Cankarjevem domu v drugačni podobi spet vrača domov, je napolnil osrednjo cerkev v mestu. Že pol ure pred začetkom ni bilo več prostega mesta, ne za poslušalce niti nastopajoče. Podoba cerkve je bila drugačna kot običajno, orkester je napolnil prezbiterij, prostor pred njim je bil rezerviran za zbore, cerkvena ladja za publiko. Na sredini podest za dirigente.

Ob ponosnem nekdanjem ravnatelju Franciju Rozmanu je novi ravnatelj Gimnazije Kranj Aljoša Brlogar poudaril, da je pomembno, da se tradicionalni gimnazijski koncert vrača v Kranj in se na njem znova pokaže vsa pevska in glasbena moč gimnazijcev, aktualnih in nekdanjih. S skrbno izbranim programom sta se predstavila oba pevska sestava Gimnazije Kranj, dekliški in mešani mladinski zbor, zapeli so pevci moškega zbora Cantores Carnioli, za instrumentalno podporo je skrbel Orkester Gimnazije Kranj s številnimi solisti. Tokrat so v goste povabili prenovljeni APZ France Prešeren, kot solistko pa še sopranistko Manco Malovrh, ki nas je že v prvem delu navdušila z blagozvočno renesančno Ave Mario, katere priredbo za orkester in solistko je zapisal Nejc Bečan.

Božični program za 21. stoletje

V 16 skladbah, od orkestralne Jingle Bells Forever do prav tako v decembrskem času pogosto slišane White Christmas, smo slišali zelo širok izbor glasbe, od božičnih skladb renesanse, različnih izvedb s sakralnim pridihom, gregorijanskega korala do sodobnejših džezovskih ritmov ali pa z irskim etno melosom navdihnjene glasbe. Stara slovenska ljudska pesem Poslušajte vsi ljudje, v kateri je skladateljica najmlajše generacije Barbara Grahor združila džez in klasiko, nas je v izvedbi gostujočega Prešernovega zbora navdušila v vseh pogledih. Če nas je Božična uspavanka spet umirila in vrnila na zemljo, nas je Rutterjeva Angelska pesem z Dekliškim zborom znova dvignila v višave. In ritmična španska božična Riu riu chiu s Cantores Carnioli ... Zaključni skladbi s starodavnim keltskim blagoslovom Healing Light in že omenjena White Christmas v izvedbi orkestra in vseh nastopajočih zborov sta le še potrdili magičnost večera.

Koncert je pokazal, kako močna je želja in kot njena posledica odlična organizacijska ekipa pod vodstvom Barbare Kušar, kako dobri vodje zborov in orkestrov, Erik Šmid, Karim Zajec in Ana Bec, delujejo na šoli in kakšen glasben potencial, po večini izšolan na Glasbeni šoli Kranj, ima gimnazija. Cerkev je tokrat ponudila izjemen ambient, na koncu pa mi je kar nekaj zvestih spremljevalcev gimnazijskih koncertov dejalo, naj zapišem, da je koncert še enkrat znova dokazal, kako nujno Kranj potrebuje pravo koncertno dvorano.