V pričakovanju velikega projekta

Cerklje – Na javni razpis za projektiranje in izvedbo projekta Oskrba s pitno vodo na območju Zgornje Save – 1. sklop (t. i. krvavški vodovod), sta prispeli ponudbi kranjskih podjetij, Gorenjske gradbene družbe in Ekorela. Ugodnejša je bila ponudba Gorenjske gradbene družbe v višini 10,16 milijona evrov (brez DDV), v primerjavi z Ekorelom, ki bi krvavški vodovod zgradil za 12,84 milijona evrov (brez DDV).

Hkrati so na ministrstvu za okolje in prostor pregledali vlogo za dodelitev kohezijskih sredstev za projekt, ki poleg Cerkelj vključuje tudi občine Kranj, Šenčur, Vodice in Komenda. Po besedah Andreje Jerala z občinske uprave nekaj podrobnosti še manjka, sicer pa so vlogo na ministrstvu ocenili kot zelo dobro pripravljeno. V Cerkljah, kjer vodijo projekt, tako pričakujejo, da bodo kmalu pridobili odločbo o sofinanciranju s strani države in Evropske unije. Rok za zaključek projekta, ki obsega gradnjo 25 kilometrov vodovoda in predstavlja doslej največji finančni zalogaj za Občino Cerklje, ki izmed vseh občin nosi tudi največje finančno breme, je december 2023.

Cerkljanski župan Franc Čebulj pa je opozoril na nov birokratski zaplet. »Imamo že pridobljeni dve pravnomočni gradbeni dovoljenji in vsa soglasja, kljub temu pa Agencija RS za okolje od nas zahteva, da izvedemo presojo vplivov na okolje, kar bi lahko povzročilo nerazumljiv kaos. Očitno nas želijo spraviti v isti voz kot občine pri gradnji kanalizacijskega kanala C0,« je na zadnji seji občinskega sveta povedal župan, ki dodaja, da bo več podrobnosti o zapletu verjetno znanih v začetku leta, hkrati pa se sprašuje, na kakšen način bi lahko vodovod ogrožal okolje.

Kljub vsemu bodo v Cerkljah nadaljevali gradnjo vodovoda. Pet kilometrov vodovoda na območju občine so namreč že zgradili z lastnimi sredstvi, v tem letu pa načrtujejo gradnjo tudi nekaterih drugih odsekov, med prvimi se nameravajo lotiti odseka od Grada do spodnje postaje žičnice.