»Noč« v Las Vegasu

Travniki Las Vegasa

Amerika od Jimija do Jima (9)

Travniki sredi puščave? Las Vegas v španskem jeziku namreč pomeni travniki. Danes bi o mestu iger na srečo, zabave, nakupovanja, elitnih hotelov, restavracij res lahko trdili, da gre za travnike – predvsem tiste iz zelenih bankovcev. Dolarje v velikih količinah prinašajo obiskovalci z vsega sveta, saj je mesto s svojim razkošjem, zabavo in potrošništvom ena najpogostejših turističnih destinacij v ZDA. Zgodovina danes prestolnice zvezne države Nevada sicer šteje komaj nekaj več kot sto let, mesto greha (Sin City), kakršen je eden od vzdevkov Las Vegasa, pa je zraslo v puščavi, tako rekoč sredi ničesar.

Po vožnji skozi nenavadno skalovje narodnega parka Zion na jugu Utaha smo se iz kanjona Antelope torej spustili nazaj proti zahodu v mesto svetlobnih napisov, video zaslonov in milijonov luči. Posnetek iz vesolja širše območje Las Vegasa prikazuje kot najbolj osvetljen del planeta.

Ljudje v mesto greha prihajajo, da bi preživeli noč za igralnimi avtomati in mizami, si ogledali kakšnega od vsakodnevnih velikih šovov, koncert znanega glasbenika, predvsem pa, da bi se pridružili valu zabav vse do jutra in doživeli tisto, za kar v običajnem življenju ni prostora. Pari z vsega sveta tja celo hodijo sklepat zakonske zveze. Običajno pa se turisti sprehodimo po osrednji ulici The Strip, vzdolž katere so glavni hoteli in igralnice, med drugim tudi ogromna replika newyorškega Kipa svobode, Eifflovega stolpa, Benetk ... Vzporedno z glavno ulico le dve križišči proč na desni poteka običajna ulica brez blišča in luči, a z lesenimi električnimi drogovi in številnimi žicami, kakršne smo pri nas po večini odpravili pred tridesetimi, štiridesetimi leti. Las Vegas pač.

Nas so med drugim pritegnili tudi tako imenovani art-o-mati. Gre za »upokojene« avtomate za cigarete, ki so jih predelali za prodajo miniaturnih umetniških del. V projektu sodelujejo lokalni umetniki, ki v enako veliko škatlico, kot je bila nekdanja cigaretna, vstavijo tisto, kar ustvarjajo: majhne slikice, kipce, obeske, verižice, različni nakit ... Zraven zapišejo, kaj z miniaturo sporočajo, in dodajo svojo spletno stran, telefon, elektronski naslov. Ti pa se odločiš se za eno od škatlic, ne da bi vedel, kaj boš dobil v njej.

Art-o-mate si je izmislil umetnik Clark Whittington, postavljati so jih začeli pred letom in pol, zdaj jih deluje že več kot sto, velika večina v ZDA, nam najbližja sta dva na Dunaju, ta čas še edina v Evropi. V Las Vegasu je šest avtomatov v hotelu Cosmopolitan. Seveda smo jih poiskali in vsak s svojim petdolarskim bankovcem podprli lokalne ustvarjalce. Dobili smo zanimive spominke iz Las Vegasa.