V Osnovni šoli Orehek Kranj gostijo razstavo Slovenci v nemških koncentracijskih taboriščih, po kateri obiskovalce vodijo tamkajšnji učenci. / Foto: Gorazd Kavčič

V spomin na grozote holokavsta

Mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta so v Osnovni šoli Orehek Kranj zaznamovali z odprtjem gostujoče razstave Slovenci v nemških koncentracijskih taboriščih, ki so jo pripravili v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Slovenije.

Kranj – Razstavo ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta, ki ga zaznamujemo 27. januarja, so učenci pripravili pod mentorstvom učiteljice zgodovine Irene Hočevar v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Slovenije. »Da preprečimo izgubo zavedanja o grozotah druge svetovne vojne, se moramo s težkim srcem spominjati in opominjati na tragedijo holokavsta,« je ob odprtju razstave poudarila v. d. ravnateljice Osnovne šole Orehek Katja Kržan in dodala, da nikoli ne smemo pozabiti, da so bile žrtve nekomu oče, mati, brat, sestra ... Tudi na ta način jim po njenih besedah izkazujemo spoštovanje, obenem pa nam tako preteklost posreduje »težak nauk, da moramo v prihodnosti odločno ukrepati že ob prvih znakih razvijajočega se sovraštva«.

Tako so z razstavo želeli spomniti ne samo na usmrtitev okrog šestih milijonov Judov v nemških koncentracijskih taboriščih, ampak tudi na genocide v današnjem času nad posameznimi etničnimi skupinami v Srebrenici, Darfurju, Iraku ... »Ti zločini so povezani z begunsko krizo, s katero se še danes sooča svet.« Sedemindvajseti januar so kot dan spomina na žrtve holokavsta razglasili v spomin na osvoboditev največjega nemškega taborišča smrti Auschwitz, v katerem je bilo tudi več kot dva tisoč zapornikov iz Slovenije, od tega se jih je domov vrnilo le 21. Razstavo, ki na devetih panojih predstavlja fotografije, dela, predmete in dokumente nekdanjih taboriščnikov v nemških taboriščih, si bo v šoli mogoče ogledati do prihodnje srede. Avtorica razstave je muzejska svetnica Monika Kokalj Kočevar, pri postavitvi razstave v šoli in izobraževanju učencev, ki bodo vodili po razstavi, pa je sodelovala tudi kustosinja pedagoginja Nataša Robežnik. Za vodenje po razstavi so usposobili učence, ki so vključeni v interesno dejavnost vodnikov po starem Kranju. »V tej vlogi učenci zelo uživajo, zato sem jim želela ponuditi še drugačno izkušnjo vodenja,« je razložila mentorica Irena Hočevar in dodala, da bo pri tem sodelovalo dvajset učencev od 6. do 9. razreda.