Operacija Nasedli kit

V drugi svetovni vojni tudi zaveznikom ni šlo vedno vse kot po loju. Druga polovica leta 1943 je bila sicer za zaveznike v Italiji uspešna: Mussolinijeva vlada je padla, več kot trideset italijanskih divizij je odložilo orožje, Italija je podpisala kapitulacijo. Nemci so še vedno pričakovali invazijo na Balkanu, septembra pa se je začela uspešna invazija na Siciliji. Prvega oktobra 1943 je padel Neapelj in zavezniške čete so bile pripravljene na prodiranje in osvoboditev Rima. Potem se je ustavilo.

Nemci so v protinapadu 10. septembra 1943 zasedli Rim in razorožili tiste italijanske čete, ki se jim niso priključile. Južno od Neaplja so odprli novo fronto. Devetega septembra so se Američani izkrcali pri Salermu, vendar so se lahko le počasi premikali proti severu. Nemci so zaustavili ameriško prodiranje od oktobra 1943 do sredine maja 1944.

Zavezniki, vajeni manevrskega bojevanja v severni Afriki, so naleteli na vijugaste, slabo vzdrževane gorske ceste in niso mogli zadati odločilnega udarca Nemcem. Pred Gustavovo linijo, ki so jo Nemci zagrizeno branili, se je fronta ustavila. Poveljstvo je bilo zaskrbljeno. V takem položaju se je rodil načrt za zavezniško izkrcanje pri Anziu, mestecu ob Tirenskem morju za Gustavovo linijo.

V noči z 21. na 22. januar leta 1944 so Britanci in Američani začeli akcijo Nasedli kit. Izkrcali so se v Italiji pri Anziu, mestecu ob Tirenskem morju. Glavnina ameriških sil je v jutranjem mraku stopila na obalo, ne da bi naletela na hujše ovire. V naslednjih urah so se izkrcale vse zavezniške sile, ki jih je varovalo tudi letalstvo.

Za Nemce je bila invazija popolno presenečenje in njihov odpor je bil slab. Toda namesto da bi zavezniki nadaljevali prodiranje v notranjost, so se ustavili in začeli utrjevati mostišče. Podarjeni čas so Nemci temeljito izkoristili. V Anzio so pripeljali močne okrepitve, ki so zaveznike prikovale na ozek del osvojene obale. Položaj se ni bistveno spremenil do 23. maja – šele takrat se je začel prodor zaveznikov. Operacijo Nasedli kit so pozneje opisovali kot dobro vojaško potezo, ki pa ni takoj obrodila sadov.

Pregovori in reki

Kozel je šel iz hiše, vendar je njegov smrad ostal. (nemški pregovor)

Slabi dnevi se začenjajo ponoči, dobri pa šele zjutraj. (ruski pregovor)

Poljub je glasnik ljubezni. (švedski pregovor)

Srečna je hiša, v kateri samo eden zapravlja. (portugalski in španski pregovor)

Če ovca nima gospodarja, jo strižejo tudi pozimi. (gruzinski pregovor)

Oče in mati sta nas naučila govoriti, drugi ljudje pa molčati. (češki pregovor)

Smeh ni greh

»Sosed, iskala vas je neka prijateljica. Ker vas ni bilo doma, sem jo povabil k sebi, vendar sem pozabil, kako ji je ime. Je svetlolasa z dolgimi nogami in zelo živahna v postelji.«

Narava je težko razumljiva. Ko so fantje majhni, imajo radi vojake in policiste, punčke pa barbike. Ko odrastejo, je ravno obratno.