Zakonska srečanja

Preteklo soboto smo se srečali s skupino zakoncev, ki se redno dobivajo. Že več let. Enkrat na mesec. Kot povsod velja tudi pri gradnji zakonskega odnosa preprosto pravilo – kjer se dela, so tudi rezultati. Redno srečevanje zakoncev v t. i. zakonskih skupinah je koristno. Zakonci, ki se odločijo za takšna srečanja, ugotavljajo, da se njihova zakonska sreča poveča, več je medsebojnega sodelovanja in razumevanja. Večkrat in hitreje pridejo do soglasja. Očitno prepire hitreje rešujejo. Zakonci si z obiskovanjem zakonskih skupin pridobijo nova prijateljstva. Prijateljev ne potrebujemo le za delitev veselja. Še mnogo bolj je dobrodošlo, da imamo iskrene prijatelje v slabih trenutkih, v obdobjih zakonskih kriz. Pomembna je vztrajnost. V povprečju mine tri leta, ko lahko rečemo, da se res splača obiskovati takšne skupine. Vmes pa nam ostajajo upanje in pričevanja parov s podobnimi izkušnjami. Značilno za te pare je, da se zelo redko ločujejo. Torej le kaj delajo, da so bolj srečni in da ostanejo skupaj.

Izmenjava izkušenj o zakonskem življenju je zelo dragocena. Pogosto ugotavljamo, kako so zakonske težave precej podobne – otroci, finance, starši, službe in kariere, spolnost, prepiri. Preprosta izmenjava izkušenj nam je celo v olajšanje, da nismo osamljeni v svoji težavi. Osnova takšnih zakonskih skupin je vestnost obiskovanja in iskren pogovor. Vedno tudi velja, da eden govori, drugi poslušajo in ne komentirajo mnenj drugih. Srečevanja in pogovori spodbujajo zakonce, da vedno sproti preverjajo obljubo, ki so si jo medsebojno podarili, zakonca v skupini spoznavata, da se morata za dober odnos skoraj vsak dan odločati in potruditi, vsaj enkrat na mesec si vzameta čas zase. Čeprav se v takšnih skupinah pogovarjamo o zakonskem odnosu, mora v tem odnosu mož poiskati in razviti svojo moškost, ženska pa biti v stiku s svojo ženskostjo.

Posebej smo se pogovarjali, kako nujna je medsebojna izmenjava notranjega, čustvenega, doživljajskega sveta posameznika. Na tem nivoju je manj razlik med moškim in žensko. Zakonske sreče ne moremo povečati samo z razumom. Hočemo ali nočemo, notranji svet nas stalno vabi, naj ga sprejmemo in naj z njim postanemo prijatelji. Tudi če imamo odličen razum in malo ali nič stika z notranjim svetom, postanemo čustvena razvalina, kar pa se katastrofalno konča za posameznika. Imeti družbo zakonca v čustvenem svetu je pričakovano. Imeti skupino in si medsebojno deliti notranji, doživljajski svet je koristno. Ranljivost poveže ne le zakonca, temveč tudi skupino. Kadar pa nam uspe v svoj doživljajski svet povabiti še zdravo duhovnost, imamo še večjo garancijo za srečen zakon. Mnogi ljudje so pripravljeni storiti veliko za dvig sreče. Ustanovite zakonsko skupino.