Pred letom in pol so nazdravljali ob nastanku Šarčeve vlade, zdaj odstopajo tako Marjan Šarec kot ministra Bertoncelj (v ozadju) in Erjavec. / Foto: Gorazd Kavčič

Premier Marjan Šarec odstopil

Včeraj je odstop s položaja predsednika vlade napovedal Marjan Šarec, češ da z zdajšnjo koalicijo ne more izpolniti pričakovanj. Pozval je tudi k čimprejšnjim predčasnim volitvam.

Kranj – Po letu in pol na čelu vlade je včeraj odstopil Marjan Šarec in napovedal, da bo svojo odstopno izjavo še isti dan poslal v državni zbor. Kot je pojasnil, s to vlado ne more doseči ničesar, zato se mu zdi najbolj pošteno, da pride do predčasnih volitev. Dejal je, da s 13 poslanci in s sedanjo koalicijo pričakovanj ljudi ta trenutek ne more izpolniti. Omenil je več pomembnih projektov in strukturnih reform, ki jih s trenutnim razmerjem v koaliciji ni mogoče izvesti. Vlada je že od začetka delovala kot manjšinska, z zunanjo partnerico, stranko Levica. Ta je pri nekaterih pomembnih projektih ni več podprla, tako denimo pri proračunih za leto 2020 in 2021, nato pa tudi pri imenovanju kohezijske minis­trice Angelike Mlinar.

Po Šarčevih besedah naj bi ljudje na predčasnih volitvah povedali, ali mu še zaupajo. Ob včerajšnjem odstopu je tudi povedal, da se je o možnosti skupnega nastopa na volitvah pogovarjal s predsednikom stranke SMC Zdravkom Počivalškom, partnerstvo pri nastopu na volitvah je ponudil tudi lokalnim listam, iniciativam in drugim, ki bi želeli sodelovati z njim.

Ob napovedi odstopa je Šarec povzel delo vlade, ki jo je že na začetku čakalo veliko problemov, v poldrugem letu pa je »prekrmarila mnoge čeri«. Kot dosežek je omenil dogovor s sindikati javnega sektorja, kar je pomagalo tudi pri uresničitvi cilja uravnoteženih javnih financ. Uspešni so bili še na nekaterih področjih. Tako je vlada po Šarčevih besedah izvedla tudi davčno optimizacijo in sprejela razbremenitev regresa. V proračunih za leti 2020 in 2021 je več denarja namenila tudi socialnim transferjem, uskladili so redne in izredne pokojnine, na boljšem je tudi policija. Vlada je bila po Šarčevih besedah uspešna tudi pri razdolževanju države, načrtovana proračuna za prihodnji dve leti imata celo nominalni presežek. Država se tudi ni zadolževala za tekočo porabo, ampak so kredite namenili za reprogramiranje obstoječega dolga.

Včeraj je svojo odstopno izjavo predsedniku vlade oddal tudi minister za finance Andrej Bertoncelj, in sicer zaradi strokovnih razlogov, podrobneje pa odstopa ni pojasnil. Je pa odstopil tik pred odločanjem o morebitni ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, o katerem naj bi parlament odločal prav te dni. Že prejšnji teden pa je po neuspehu na volilnem kongresu stranke DeSUS svoj odstop z mesta obrambnega ministra napovedal tudi Karl Erjavec. Še prej je Šarca zapustilo več ministrov, državnih sekretarjev in ožjih sodelavcev v kabinetu. Odšli so ministra za kohezijo in razvoj Marko Bandelli in Iztok Purič, minister za kulturo Dejan Prešiček, zdravstveni minister Samo Fakin in okoljski minister Jure Leben.

Po odstopu Marjana Šarca imajo poslanci mesec dni časa, da najdejo novega mandatarja. Če ga ne bodo, sledijo predčasne volitve.