Cesta Britof–Hotemaže je letos spet v državnem proračunu. / Foto: Tina Dokl

Na cesto čakajo desetletja

Država letos za gradnjo in obnovo državnih cest namenja 207 milijonov evrov. Med desetimi načrtovanimi naložbami je tudi novogradnja cestnega odseka Britof–Hotemaže.

Kranj – Za letos je načrtovana gradnja nove cestne povezave na regionalno cesto Kranj–Preddvor. Za odsek Britof–Hotemaže je namenjenih 5,3 milijona evrov, začetek gradnje pa je predviden po pridobitvi gradbenega dovoljenja. Kot pravijo na Direkciji RS za infrastrukturo, bo naložbo v celoti pokrila država, brez finančnih obveznosti občine.

V občini Šenčur, kjer poteka trasa omenjene ceste, nanjo pa so vezani tudi občani sosednjih občin Kranj, Preddvor in Cerklje, so na začetek gradnje računali že v minulem letu, ko je država v proračunu rezervirala denar za gradnjo. Vendar je upravna enota zavrnila gradbeno dovoljenje zaradi zemljiških zapletov. Kot je lansko pomlad povedal župan Občine Šenčur Ciril Kozjek, so zaplet z lastnikom zemljišča, po katerem naj bi potekala servisna pot, uspešno razrešili, vendar je bilo gradbeno dovoljenje zavrnjeno in treba je bilo vložiti zahtevo za novega, tokrat že po novi gradbeni zakonodaji, po kateri naj bi bila potrebna tudi presoja vplivov na okolje. Na problem so lani opozarjali tudi občinski svetniki v Šenčurju, saj skupaj z občani pričakujejo, da se končno razplete zgodba, stara štirideset let. Že pred desetletji naj bi namreč začeli načrtovati cestno povezavo Kranj–Preddvor, pa so jo s kranjske strani zgradili le do Britofa, s preddvorske pa do Hotemaž, vmes pa je vsa desetletja ostala praznina.

Kdaj torej država načrtuje gradnjo? Na državni direkciji odgovarjajo: »Na Agencijo RS za okolje (ARSO) je bila dne 8. julija 2019 poslana vloga za izvedbo predhodnega postopka, v okviru katerega bo ARSO odločil, ali je za nameravani poseg treba izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje ali ne. V kolikor bo ARSO s sklepom odločil, da za nameravani poseg presoja vplivov na okolje in s tem pridobitev okoljevarstvenega soglasja nista potrebna, bo investitor lahko takoj po izdaji sklepa s strani ARSO podal vlogo za pridobitev gradbenega dovoljenja. V nasprotnem primeru bo treba izdelati poročilo o vplivih na okolje in na podlagi le-tega pridobiti okoljevarstveno soglasje. Okoljevarstveno soglasje se skladno z gradbenim zakonom pridobi skupaj z gradbenim dovoljenjem. Začetek gradnje bo možen po pridobitvi pravnomočnega gradbenega dovoljenja.«

O obetu države, da je denar za gradnjo zagotovljen, graditi pa naj bi začeli po pridobitvi gradbenega dovoljenja, smo tudi zdaj povprašali župana Cirila Kozjeka. »Tudi mi čakamo na gradbeno dovoljenje in na to, ali bo za pridobitev tega potrebna tudi presoja vplivov na okolje. Zadeva je še v postopku in v naši občini težko čakamo, da se slednjič razreši. Težko pa verjamem, da bi se gradnja začela že letos,« je dejal Kozjek. Država dela po zakonu, v občini so skušali postopke olajšati s posredovanjem v zemljiških zadevah, več vpliva na razplet te več desetletij trajajoče zadeve nimajo. Zavedajo se tudi, da je po gradbenem dovoljenju treba z razpisom iskati še izvajalca, kar lahko znova za dlje časa zamakne začetek gradnje.