Potovanje z razgledom: Tomaž Furlan razstavlja v Galeriji Ivana Groharja. / Foto: Tone Štamcar

Zajtrk na jutranjem vlaku

V Galeriji Ivana Groharja je do konca marca na ogled samostojna intermedijska razstava najnovejšega umetniškega opusa Tomaža Furlana.

Škofja Loka – Tomaž Furlan, intermedijski umetnik, kipar in restavrator, se je v slovenskem in mednarodnem umetniškem prostoru uveljavil kot avtor, ki se na inovativen ter duhovit način ukvarja z aktualnimi razmerami v sodobni družbi. V svoja dela vnaša izkušnje klasičnega kiparstva ter jih prepleta v različne intermedijske in konceptualne projekte.

Razstava Zajtrk na jutranjem vlaku II. predstavlja njegov najnovejši istoimenski projekt, ki je nastal lani in je bil v svoji prvi izdaji predstavljen v Galeriji Škuc v Ljubljani, sedaj pa ga v Groharjevi galeriji avtor še nadgrajuje. Umetnik je razstavo zasnoval posebej zanjo in jo prilagodil tudi škofjeloškemu prostoru, iz katerega sam izhaja in ki ga je v času, ko je tu še živel in ustvarjal, sooblikoval v umetnika, kot ga poznamo danes.

Na odprtju razstave je vse zbrane nagovorila direktorica Loškega muzeja Saša Nabergoj, avtorja ter njegov projekt pa je podrobneje predstavila priznana umetnostna zgodovinarka, kustosinja razstave Barbara Sterle Vurnik. Furlanovo ustvarjanje združuje področja skulpture in objekta, videa, performansa in ambientalnih postavitev. Njegovo umetniško raziskovanje osvetljuje mnoge teme in plasti družbene dinamike, zlasti pojem dela, pri tem pa izhaja tudi iz lastne izkušnje opravljanja različnih delavskih vlog. V svojih delih načenja vprašanje avtomatizacije ter robotizacije družbe, obenem pa ironizira stanje družbe, v kateri postajata človek in stroj vse bolj identična. V razstavljenem projektu Furlan razmerje gibanja in delovnega procesa razširi na polje migracij, meje, potovanja po prostoru in času, prehajanja iz intimnega v javni prostor in obratno. Štiri razstavljena dela delujejo kot postaje, razporejene v dramatičnem loku, kjer napetost postopoma narašča do futurističnega vrha zgodbe. Projekt tako drzno ponuja doživetje zgodbe o novem mobilnem človeku današnjega časa, obenem pa Furlan ostaja zvest sebi in na subtilen način prevprašuje vrednostni sistem sodobne družbe.