Dejan Praprotnik / Foto: osebni arhiv

Na citre bo igral na vrhu Triglava

Dejan Praprotnik s Posavca na citre igra že več kot trideset let. Kot ljubitelj gora ima za letos v načrtu tudi pohod na Triglav s citrami. »Na vrh Triglava bom s seboj prinesel citre in tam gori bom zaigral melodijo Oj, Triglav, moj dom. Pristop na goro bo temu primerno po Slovenski smeri,« je napovedal. Še en zanimiv konjiček ima, to je raziskovanje jamskega sveta. »Pritegne me skrivnostni svet še neraziskanega, čist terapevtski jamski zrak ... «

V otroških letih Dejana Praprotnika, doma s Posavca v radovljiški občini, so bile pri hiši male otroške citre. »Take, pri katerih pod strune damo papir z narisano melodijo in lepo po vrsti brenkamo označene strune, da se potem sliši melodija. Zaradi tega sem sploh vedel, da obstaja ta glasbeni instrument. Potem se je začela osnovna šola in hkrati glasbena šola, kjer smo se z vrstniki učili igrati na kljunasto flavto, hkrati pa spoznali tudi nekaj not. Po zaključku učenja flavte se je pojavilo vprašanje: ''Kater instrument bi se pa ti učil za naprej?'' In sem rekel: ''Citre.'' Učil me je najprej Viktor Planinc, kasneje sem imel še nekaj drugih začasnih mentorjev – poleg samostojnega učenja, ki se do zdaj še ni prenehalo.« Postal je odličen citrar, kar med drugim dokazuje pridobljeni naziv mojster s citrami, ki ga podeljuje Citrarsko društvo Slovenije. »Ta naziv mi predstavlja potrditev in hkrati odgovornost. Še pomembnejše od tega mi je poslanstvo, kot sem ga opisal na zadnji zgoščenki: »Vam je moje igranje prijetno za poslušanje in vam vzbuja čustva; vas kdaj ob poslušanju spreletijo prijetni mravljinci po hrbtu; mogoče vstanete in plešete zraven mojega igranja; navdušeno ploskate, želite še dodatno melodijo? Moj življenjski smisel je s tem izpolnjen.« Doslej je izdal dve samostojni zgoščenki (eno z naslovom Rdeči, beli in jesenski ter drugo z naslovno skladbo Cvetje v jeseni), sodeloval je pri izidu fotoknjige Čudovita si, Slovenija!, ki ji je priložena zgoščenka.

Veliko tudi nastopa. »Zanimiva ugotovitev pri nastopanju s citrami je bila ob univerzalni melodiji Cvetje v jeseni. To skladbo želijo tako na pogrebih kot tudi na porokah, rojstnih dnevih in ob drugih priložnostih. Velik izziv je bil zame igranje znane Sestavljene polke na pogrebu njenega avtorja Karlija Gradišnika v Solčavi. Nekaj posebnega so tudi nastopi pred več tisoč obiskovalci na prireditvah, kot so Kravji bal v Bohinju, Jerbas domačih v Poljanah, En fleten večer v Tržiču,« je povzel.

Pritegne ga skrivnostni svet neraziskanega

Za jamarstvo ga je navdušila prijateljica Myriam, ko ga je peljala na voden obisk jame Govic v Bohinju. »Pritegne me skrivnostni svet še neraziskanega, čist terapevtski jamski zrak ter tudi uporaba vrvi in druge tehnike za premagovanje globin. Pogosto smo v jamah priča veličastnim prizorom, hkrati se zavedam, da večini ljudi to ni dosegljivo, razen s približkom realnosti, ki jo nudijo fotografije,« je pojasnil. Usvojil je osnovno znanje, ki je potrjeno s certifikatom usposobljenosti za samostojno jamarsko delovanje. Je član Jamarskega društva Carnium Kranj in jamarskega kluba SEC Caving v Južni Afriki. »V Južno Afriko me je sicer vodilo moje humanitarno in duhovno udejstvovanje. Vendar sem kot jamar tam našel tudi jamarje in jame.« Njegovi podvigi so sodelovanja pri raziskavah v več globokih jamah na pogorju Kanina, Raduhe, Dleskovške planote ... Take odprave trajajo tudi po več dni.

Dejan Praprotnik se ukvarja tudi z obdelovanjem lesa, iz katerega nastanejo uporabni in okrasni predmeti. »V prihodnosti bom mogoče izdeloval tudi citre, za kar pa še pridobivam znanje, kako jih kvalitetno narediti,« je sklenil.