Zalogovniki blata so že skoraj polni

V Komunali Kranj pravijo, da je cena prevzema in odvoza blata s čistilne naprave v Kranju poskočila za več kot sto odstotkov. Na razpis za novega prevzemnika ni prišla nobena ponudba.

Kranj – Težave, nastale po odločitvi Madžarske, da ne bo več sprejemala blata iz slovenskih čistilnih naprav, so tako kot večino komunalnih podjetij dosegle tudi Komunalo Kranj. Prevzem blata s Centralne čistilne naprave Kranj in ostalih čistilnih naprav v njenem upravljanju sicer še poteka, vendar pod bistveno spremenjenimi pogoji, je razložil direktor Matjaž Berčon. »Problemi so se začeli s potekom stare pogodbe o prevzemu 10. oktobra lani, ko je cena z odvozom znašala še 62 evrov na tono. Od tedaj nam dehidrirano blato občasno prevzamejo različni prevzemniki – a samo manjše količine, tako da se problem z dehidriranim blatom stopnjuje –, vendar že po znatno višjih cenah, in sicer v tem trenutku po 145 evrov na tono, medtem ko nekatera komunalna podjetja že plačujejo ceno okoli 200 evrov na tono,« je pojasnil Berčon.

Zalogovniki pregnitega blata iz gnilišča na Centralni čistilni napravi Kranj so že polni do tri četrtine kapacitet, kar po Berčonovih besedah pomeni, da lahko v običajnih okoliščinah obratujejo z linijo blata še kakšen teden dni. »Računamo pa, da imamo z novim ponudnikom odvoz zagotovljen do maja,« je poudaril.

Nastalega problema v Komunali Kranj sami ne morejo rešiti, saj je zakonodaja glede odpadkov zelo stroga, zato se išče rešitev na ravni države, dodaja Berčon. V podjetju so sicer že decembra prek javnega naročila iskali novega prevzemnika blata, a se nanj ni javilo nobeno pooblaščeno podjetje. »Rešitve na področju problematike dehidriranega blata obstajajo, a so dolgotrajne in zelo drage. S sušenjem dehidriranega blata bi namreč lahko zmanjšali količine, s sežigom pa bi kot ostanek ostal samo pepel,« razmišlja Berčon.

Glede na dva- do trikraten skok cen prevzema in odvoza blata se lahko v Komunali Kranj stroški ravnanja z odpadnimi vodami na letni ravni povzdignejo za od 300 do 450 tisoč evrov. »Skupaj z vsemi ostalimi stroški storitev in omrežnin to vpliva na približno 25-odstotno povečanje cen ravnanja z odpadnimi vodami, o čemer bodo na naš predlog odločale občine v naslednjih tednih,« je še napovedal direktor kranjske komunale.