Opeharjeni junak

Dne 8. februarja 1972 je iz Sapora na dunajsko letališče Schwechat priletel avstrijski smučarski as Karl Schranz, ki ga je tedanji predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Avery Brundage izključil iz avstrijske ekipe. Po mnenju številnih ljubiteljev belega športa se je Schranzu zgodila silna krivica, saj bi si na olimpijskih igrah (OI) z lahkoto prismučal zlato medaljo. A zgodilo se je drugače. Predsednik MOK Teksačan Avery Brundage je bil strasten pristaš amaterizma. Športnik-amater naj si po njegovem »kot tekmovalec krepi svoj značaj in sposobnosti«. Profesionalni športniki so bili zanj del zabavne industrije. Brundage je v časopisu zasledil fotografijo, na kateri je Karl Schranz nosil majico z napisom Aroma Kaffe. Šlo je za dobrodelno nogometno tekmo. A staremu športnemu funkcionarju Brundageu (1887–1975), nekdanjemu atletu, podjetniku pa tudi mecenu, ki je imel zavidljivo zbirko azijskih umetnin, še na misel ni prišlo, da bi popustil, čeprav je hotela zapustiti igre celotna avstrijska ekipa. A tega tudi Schranz ni hotel. Za Karlijem je bilo 17 let zagrizenega in mojstrskega smučanja. V obdobju od 1955 do 1972 je nanizal 150 zmag, trikrat postal svetovni prvak – v smuku, veleslalomu in kombinaciji, dvakrat osvojil veliki kristalni globus in trikrat majhnega, bil srebrn na OI 1964 v Innsbrucku … Neki ameriški odvetnik se je ponudil, da v imenu slavnega smučarja od olimpijskega komiteja terja milijon dolarjev odškodnine. A Schranz je odklonil tudi to.

Na Schwechatu je Karlija pričakal minister Sinowatz. V njegovem odprtem avtomobilu je bil Karli priča neslutenemu sprejemu. Sodeč po starih fotografijah, ga je od Schwechata do Dunaja pozdravljalo več kot 87.000 ljudi. Iz opeharjenega osmoljenca je postal narodni junak. Sprejel ga je takratni ministrski predsednik Bruno Kreisky. Šolarji so imeli prosto, da so šli Karlija pozdravit. A Karl, rojen leta 1938 v St. Antonu na Arlberškem, je zaključil tekmovalno kariero. Sprva mu tudi doma ni bilo lahko. Zdaj ima v St. Antonu svoj hotel, na sprejem ob njegovi osemdesetletnici je prišlo 550 gostov … Še vedno ga najdemo na smučišču – včasih tudi s predsednikom Putinom kje v Rusiji … Karli je bil namreč eden od Putinovih svetovalcev za OI v Sočiju …

Čebulna pogača s skuto in slanino po arlberško

Za 1 pogačo potrebujemo: 200 g slanine, 4 čebule, 1 šopek drobnjaka, 150 g pora, 2 žlici skute, poper, sol, muškatni orešček, listnato testo; za preliv: 40 g masla, 2 žlici moke, 1 kozarec mleka, 3 jajca.

Čebulo na drobno narežemo in prepražimo na slanini, dodamo še por. Rahlo ohladimo. Začinimo s poprom, soljo in muškatnim oreškom. Drobnjak nastrižemo. Z listnatim testom obložimo pekač na vzmet, testo ob robovih potegnemo navzgor, na testo poravnamo čebulno zmes in jo potresemo z drobnjakom.

Maslo raztopimo, prepražimo na njem moko in zalijemo z mlekom, da dobimo bešamel. Ko se malo ohladi, vmešamo jajca, začinimo in prelijemo čebulno zmes. Pečemo v pečici, ogreti na 200°, 45–50 minut. Vzmet na modelu sprostimo in pogačo preložimo na servirni krožnik. Ponudimo lahko z listnato solato.

Pa dober tek!