Gradbeni inšpektor je odredil odstranitev nelegalne gradnje, do česar pa še ni prišlo. / Foto: Gorazd Kavčič

Mobilne hišice še stojijo

Gradbeni inšpektor je ugotovil, da Zavašnikovi za gradnjo kampa z mobilnimi hišicami pri nekdanjem lokalu Lipa niso pridobili nobenega upravnega dovoljenja za gradnjo, zato jih morajo odstraniti in vzpostaviti prejšnje stanje. Odločba je bila izdana že novembra lani, nanjo so se pritožili, inšpekcijski postopek pa še ni končan.

Spodnje Pirniče – Lani poleti smo pisali, da so v bližini nekdanje diskoteke Lipa v Spodnjih Pirničah postavili mobilne hiške, nova pridobitev se imenuje Camperstop & Village Lipa, in to na kmetijskem zemljišču prve kategorije v lasti Zavašnikovih. Primer je bil odmeven. Sešli so se predstavniki državnih inšpekcijskih služb in Občine Medvode ter se dogovorili za koordiniran pristop k zadevi. In kakšni so rezultati?

Za informacije smo se obrnili na ministrstvo za okolje in prostor, kjer pojasnjujejo: »Gradbeni inšpektor je ob inšpekcijskem pregledu 13. avgusta lani ugotovil, da se na zemljišču izvaja gradnja šestih počitniških hišic, otroškega igrišča, makadamskega nasutja, elektro stebričkov ter vse ostale komunalne infrastrukture, ki kot funkcionalno zaokroženo območje delujejo kot kamp. Za gradnjo posameznih objektov in posegov v prostor ali za celotno funkcionalno zaokroženo območje kampa inšpekcijski zavezanec ni pridobil nobenega upravnega dovoljenja za gradnjo. Zato mu je gradbeni inšpektor z odločbo 21. novembra 2019 odredil, da mora takoj po njeni vročitvi ustaviti nelegalno gradnjo kampa in v roku 180 dni po vročitvi te odločbe odstraniti nelegalno gradnjo na svoje stroške in vzpostaviti prejšnje stanje. Inšpektor je v odločbi inšpekcijskega zavezanca opozoril tudi na to, da se bo v primeru neizpolnitve odrejene obveznosti začel postopek izvršbe nedenarne obveznosti, ki se bo opravil po drugih osebah ali s prisilitvijo in da se v zvezi z ugotovljenim nelegalnim objektom obvestil zemljiškoknjižno sodišče in priloži izvršljivo odločbo, ki po uradni dolžnosti vpiše v zemljiško knjigo zaznambo izrečenega inšpekcijskega ukrepa in posebnih prepovedi. Gradbeni inšpektor je po vročitvi inšpekcijske odločbe, s katero je odredil ustavitev izvajanja gradnje in odstranitev objekta, gradbišče oziroma objekt označil s tablo, na kateri so tudi podatki o organu, ki je izdal odločbo, o vrsti kršitve, o izrečenem ukrepu ter številka in datum odločbe.«

To pomeni, da bi nelegalna gradnja morala biti odstranjena v pol leta, torej do poletja. A kot so še povedali na ministrstvu za okolje in prostor, je bila zoper odločbo podana pritožba in odstopljena organu druge stopnje (ministrstvo za okolje in prostor). Vprašali smo tudi, kdaj bi glede na to dejstvo lahko prišlo do odstranitve objektov, odgovorili pa so nam, da inšpekcijski postopek še ni končan in da zaključkov ni mogoče vnaprej napovedovati.