Nagrajenka mednarodnih tekmovanj Eva Dolinšek / Foto: arhiv pevke

Med nebom in zemljo

Glasbena popotovanja Kristalnega abonmaja v loškem Sokolskem domu se bodo nadaljevala v sredo, 12. februarja, ob 19.30 s koncertnim večerom, na katerem bodo nastopili štirje izjemni glasbeniki: Eva Dolinšek, Luka Železnik, Matej Haas in Sebastian Bertoncelj.

Rdeča nit tokratnega programa je skrivnost avtorstva znamenite stropne poslikave Celjski strop, ključnega kulturnega spomenika Celja. Strokovnjaki umetnostne zgodovine, kot so France Stele, Emilijan Cevc in Ivan Stopar so v preteklosti zagovarjali različne teze, najnovejša študija Daše Pahor pa je datacijo postavila v dvajseta leta 17. stoletja in avtorja poslikave umestila v krog slikarjev, ki so delali za dvor Rudolfa II. v Pragi.

Kot obljubljajo organizatorji, se obeta vsebinsko bogat program, ki združuje dimenzije neba in zemlje, vse od Leclairja in Corellija pa do Telemanna in Bacha. Uvodna skladba, Leclairjeva sonata, se začne z izrazito basovsko linijo, ki se skozi celotni prvi stavek znova in znova dviga k zgornjim glasovom. Predstavlja element zemlje, trdno podlago, na kateri skladba stoji. Trio sonata je tako kakor človek, ki se postavi pokončno z nogami na tleh, da bi se lahko ozrl v nebo in segel po zvezdah z obema rokama. Dlani, polne zvezd, predstavljata dva solistična parta (flavta in violina), kot trup pri telesu pa v trio sonatah zemljo in nebo povezuje čembalo, ki igra tako basovsko linijo kot tudi tone v višjih legah. Stavki z različnimi razpoloženji predstavljajo obdobja življenja, skozi katera potujemo od prvega pa do zadnjega tona – venomer v iskanju in raziskovanju človeškega in božanskega v nas samih.

Luka Železnik je študiral flavto v Ljubljani, v Stuttgartu in na dunajski univerzi za glasbo kot štipendist ministrstva za kulturo. Izpopolnjeval se je tudi v igranju na baročno flavto in na mojstrskih tečajih ter zasebnih urah pri številnih priznanih flavtistih. Sodeluje v več orkestrih in komornih zasedbah.

Matej Haas je študiral na Univerzi Mozarteum v Salzburgu pri Igorju Ozimu ter na glasbeni akademiji v Baslu pri Rainerju Schmidtu. Kot koncertni mojster in solist sodeluje s številnimi domačimi in avstrijskimi orkestri ter kot asistent poučuje violino na Akademiji za glasbo v Ljubljani.

Čembalistka Eva Dolinšek je z odliko magistrirala na Akademiji za glasbo pri prof. Egonu Mihajloviću. Zaradi izjemnih umetniških dosežkov in izkazane odličnosti magistrskega izpita je prejela diplomo summa cum laude. Njena aktivnost se na področju oživljanja in raziskovanja stare glasbe nadaljuje v obliki številnih solističnih in komornih koncertov v okviru abonmajev ter strokovnih predavanj. Že vrsto let je umetniški vodja baročni komorni skupini Musica nucis ter asistentka za področje čembala na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Poleg udeležb na poletnih šolah svoje znanje redno nadgrajuje pri mednarodno priznanem francoskem čembalistu in dirigentu Christophu Roussetu. Pred štirimi leti je izdala svojo prvo zgoščenko z naslovom Barok.

Violončelist Sebastian Bertoncelj je reden gost na domačih in tujih odrih, kjer sodeluje z orkestri in priznanimi dirigenti. Poleg dolgoletnega študija pri prof. Milošu Mlejniku na ljubljanskem Konservatoriju in Akademiji za glasbo se je izpopolnjeval še v Stuttgartu, Luzernu in Salzburgu. Intenzivno se posveča komorni glasbi.