Od leve direktor Klinike Golnik Aleš Rozman, predstavnica ministrstva za zdravje Simona Hribar Motore, pomočnik direktorja za upravno in poslovno področje Klinike Golnik Marko Rupret in vodja lekarne Janez Toni / Foto: Gorazd Kavčič

Odprli novo lekarno

Na Kliniki Golnik so odprli nove prostore za pripravo zdravil za sistemsko zdravljenje raka. Pridobitev je dragocen kamenček v mozaiku kompleksne obravnave bolnikov z rakom.

Golnik – Novi prostori bolnišnične lekarne Klinike Golnik ustrezajo visokim zahtevam evropskih in slovenskih standardov za pripravo citostatikov in drugih novejših zdravil za sistemsko zdravljene raka. Kot je na četrtkovem odprtju povedal doc. dr. Aleš Rozman, direktor Klinike Golnik, želje po teh prostorih segajo že približno petnajst let nazaj. Tedaj so namreč visoko toksične citostatike pripravljali še na oddelku 200 (kjer so zdravili bolnike s pljučnim rakom) v preprosti komori oddelčne ambulante, kar je predstavljajo visoko tveganje tako za osebje kot pravilnost priprave samih zdravil. »Kasneje se je priprava zdravil selila v lekarno v roke farmacevtov, sedaj, po vseh teh letih pa dobivamo za to boljše in ustreznejše prostore. Projekt se je pospešil v letu 2015, ko je Lekarniška zbornica Slovenije izdala zahteve za ureditev prostorov za pripravo citostatikov. Leto kasneje smo že pridobili gradbeno dovoljenje, projekt je v veliki meri sofinanciralo ministrstvo za zdravje. Gradbena dela in opremljanje so bila zaključena konec preteklega leta, vzporedno s tem smo pripravili protokole za delo v teh posebnih pogojih, vsak čas pričakujemo tudi verifikacijo s strani ministrstva za zdravje. Prostori imajo dovolj kapacitete, da s pripravo zdravil pokrijemo gorenjsko regijo, z manjšimi dopolnitvami smo lahko v pomoč tudi dodatnim naročnikom,« je pojasnil Aleš Rozman in poudaril, da se visoko usposobljena ekipa kliničnih farmacevtov poleg priprave zdravil vključuje tudi v multidisciplinarno delo pri obravnavi bolnikov na oddelkih, ki prejemajo ta zdravila. S tem imajo zagotovljeno še višjo stopnjo varnosti in obravnavo bolnikov.

V investicijo je približno 715 tisoč evrov prispevalo ministrstvo za zdravje, še približno 80 tisoč evrov je zagotovila Klinika Golnik. »Rekli boste, da je bil projekt realiziran v obdobju, ko se delež bolnikov, ki prejemajo citostatsko terapijo, zmanjšuje na račun tarčnih zdravil in imunoterapije. Naložba ni bila zaman, saj tudi nova zdravila, vključno s pričakovano gensko terapijo, zahtevajo pripravo v posebnih pogojih čistega okolja,« je še poudaril direktor Klinike Golnik in pridobitev ocenil kot dragocen kamenček v mozaiku kompleksne obravnave bolnikov z rakom. »Rak z napredkom v znanosti postaja vse bolj ozdravljiva bolezen. Na Kliniki Golnik imamo v to trdno vero, saj imamo iz preteklosti že eno takšno izkušnjo. Ko so gradili te zidove, je bila tuberkuloza rak tistega časa, ki je terjal veliko število življenj. Z napredkom znanja smo prišli do zdravil in načinov obvladovanja, česar se kmalu nadejamo tudi pri pljučnem raku,« je sklenil Aleš Rozman.

Še pred odprtjem novih prostorov je imela predavanje Sistemsko zdravljenje raka pljuč včeraj, danes in jutri prof. dr. Tanja Čufer, prim. mag. Jurij Fürst iz ZZZS pa je predstavil vidik zdravstvene zavarovalnice pri financiranju onkoloških zdravil.