Škofjeloški župan Tine Radinja in predsednik Društva Rovtarji Brane Tavčar, ki je s svojo opremo predstavljal slovenskega vojaka iz prve svetovne vojne / Foto: Tina Dokl

Grad, Gora in lesene smuči

Glasovce je v Polzeli navdušil grad, na Gori Oljki pa so spoznali, zakaj je bila to nekoč lepa romarska pot. Na hribu pod Loškim gradom v Škofji Loki pa so se v soboto pomerili starodobni smučarji na dvajsetem mednarodnem tekmovanju v smučanju po starem, ki ga organizirajo člani Društva Rovtarji.

Tekmovanje v Škofji Loki se je tradicionalno začelo s parado starodobnih smučarjev, tokrat iz desetih društev, na čelu z Mestnim pihalnim orkestrom Škofja Loka. Osrednje prizorišče dogajanja je bil loški grajski hrib, kjer smo bili priča edinstvenemu smučanju po starem z lesenimi smučmi z robniki ali brez njih, s sedalom ali lokom. Udeležba je bila pretekla leta mednarodna, letos pa so udeleženci zastopali le slovenske barve – prijateljev iz Češke, Avstrije in Nemčije žal ni bilo. Na okoli petsto metrov dolgi in precej strmi progi, s katero so imeli letos pri zasneževanju nekoliko več dela, se je podalo petdeset tekmovalcev, med katerimi sta najmlajša štela osem in sedem, najstarejši pa devetdeset let. Letos so se prvič predstavili tudi domači Rovtarji kot tekmovalci izven konkurence. Žirija je ocenjevala skladnost obleke in opreme ter njuno časovno umeščenost, slog in hitrost. Najboljši trije tekmovalci v vseh 18 kategorijah so prejeli posebne medalje, ki so jih izdelali učenci OŠ Jela Janežiča Škofja Loka. Tekmovanje, ki v svojem bistvu skriva druženje in dobro voljo, je minilo brez poškodb in z obilico smeha ob atraktivnih padcih.

Glasovi izletniki pa so obiskali Polzelo. Ogledali so si grad Komenda v samem središču mesta, ki je osrednja znamenitost v občini. Ogledali so si še zbirko eksponatov Suverenega malteškega viteškega reda in sobo pesnice in pisateljice Neže Maurer. Zatem so se sprehodili do Cajhnovega kozolca, kjer so razstavljena zanimiva stara kmečka orodja. V kratki vožnji po Ponikovskem krasu so se pripeljali do naselja Andraž pri Polzeli. Kraj živi za kulturo, krajani so jim predstavili zgodovino kraja in zanimivosti. Po kratki degustaciji so si ogledali še miniaturne šaljive glinene figurice, ki prikazujejo literarne junake in prizore iz vaškega življenja. Sledil je obisk Gore Oljke, ki se kot kraški osamelec dviga nad Polzelo in je vidna že od daleč. Po kosilu so si ogledali še romarsko cerkev svetega Križa, kjer jih je najbolj navdušil oltar z uprizorjeno zadnjo večerjo. Na poti domov je seveda sledil še postanek na Trojanah.