Tek je lahko tudi družabni dogodek. / Foto: arhiv GG

Tek za bazični trening

Sončno vreme in visoke temperature nas kar vlečejo ven, v naravo, želimo si gibanja na svežem zraku in najbolj zagnani kolesarji že pridno nabirajo kilometre. A pravega užitka na kolesu zaradi mraza vendarle še ni. Zato je morda tek najboljše, kar lahko trenutno počnemo na prostem in tako skrbimo za ohranjanje fizične pripravljenosti. Pri teku je gibanje podobno tistemu na kolesu, le da je bolj naporno. Pri kolesarjenju del naše teže prevzame kolo, včasih pelje cesta tudi navzdol ali se vozimo v zavetrju. Pri teku morajo naše noge nenehno držati in premikati našo celotno telesno maso, zato pri njem sodeluje veliko več telesnih mišic. Rekreativni tek je tako precej boljši porabnik energije kot rekreativno kolesarjenje. Prednosti teka pred kolesarjenjem so:

• Če rekreativec eno uro teče, je učinek treninga približno enak, kot če tri ure kolesari. Zato je v dneh, ko imamo malo časa in smo zasedeni z dnevnimi obveznostmi, tek idealen za vzdrževanje splošne telesne pripravljenosti.

• Za tek potrebujemo samo tekaško obutev, medtem ko za kolesarjenje potrebujemo vsaj pet kosov opreme.

• Pri nižjih temperaturah nas na kolesu zaradi hitrosti hitro zazebe, medtem ko se pri teku ogrejemo in nam je pogosto pretoplo.

• Če tečemo v skupini, se lahko med tekom pogovarjamo, kar je na kolesu težje in tudi nevarnejše.

To je le nekaj razlogov, zakaj se v spomladanskem času raje odločiti za tek kot za kolo.

A tek ima v primerjavi s kolesarjenjem tudi nekaj slabosti. Pri teku se lahko hitreje poškodujemo. Z vsakim tekaškim korakom namreč močno obremenjujemo hrbtenico in sklepe nog. Kolesarjenje je z vidika obremenitve telesa precej nežnejše, saj je poganjanje pedalov tekoče gibanje, ki sklepov ne obremenjuje. Tek lahko postane dolgočasen, medtem ko so na kolesu hitrosti večje, zato lahko doživimo več, obiščemo več krajev in lažje spreminjamo traso.

Tako kot pri vsaki dejavnosti je tudi pri teku pomembno, da začnemo počasi, prve tekaške kilometre kombiniramo s hojo in šele z meseci povečujemo dolžino teka. Prehitro se namreč zgodi, da imamo po nekaj mesecih treninga občutek, da lahko pretečemo veliko kilometrov. Naše mišice to tudi zmorejo, a sklepi in vezi potrebujejo več časa, da se navadijo takšnih obremenitev. Zato bodite zmerni.

Sam v poletnih mesecih, ko je daljši dan in je topleje, raje kolesarim, v zimskem času pa reje tečem in s tem ohranjam splošno kondicijo. Nasploh je dobro, da rekreativci menjavamo vrsto športe aktivnosti, saj s tem poskrbimo za razvoj različnih mišic in je posledično možnost poškodb manjša.