Naslovnica »smučarskega« Vigenjca

Kroparji na smučeh

Kropa – V Kovaškem muzeju v Kropi so slovenski kulturni praznik obeležili z večerom, ki so ga posvetili izidu najnovejše številke glasila Vigenjc. Osrednja tema, ki zaznamuje tokratno publikacijo, so Kroparji na smučeh s poudarkom na smučarskih skokih in tekih na Gorenjskem med letoma 1946 in 1956.

Kot je povedala urednica in avtorica besedil v Vigenjcu Saša Florjančič, aktualna tematska številka prinaša pregled razvoja smučanja v Kropi v prvem desetletju po drugi svetovni vojni, ko je Kropa veljala za enega od slovenskih zimskošportnih središč, od koder so prihajali številni odlični smučarski skakalci in tekači. V Kropi je bila že pred drugo svetovno vojno zgrajena 32-metrska skakalnica. Avtorica skrbno zabeleži vse tekme iz obravnavanega obdobja, uvrstitve in rezultate s posameznimi zanimivostmi o tekmah ter imeni najboljših.

Izjemna je tudi zapuščina smučarskih tekačev, včlanjenih v smučarsko sekcijo pri Telesnovzgojnem društvu Partizan Kropa (prej Fizkulturno društvo Kropa in Telovadno društvo Kropa), v katero je bila vpeta predvsem družina Kordež z Jamnika. Kot je povedala Florjančičeva, je pregled športnega udejstvovanja kroparskih smučarskih skakalcev in tekačev nastal predvsem na podlagi arhivskega dela in objav v takratnem slovenskem dnevnem časopisju (Slovenski poročevalec, Ljudska pravica in Primorski dnevnik) ter v športnem tedniku Polet. Obsežna dokumentacija z uradnimi rezultati tekem in društveno korespondenco, ki se nanaša na obravnavano obdobje, se je deloma ohranila v tudi arhivu Kovaškega muzeja. Večji del slikovne priloge, ki v sredici Vigenjca povezuje smučarske skoke in teke, pa je zapuščina smučarskega tekača Matevža Kordeža, ki se je ohranila na njegovem domu na Jamniku.