Dom starejših Naklo bi občina rada širila in s tem zagotovila še več mest za oskrbovance, a jih sedanja situacija »sili« v reševanje akutnejših problemov. / Foto: arhiv Gorenjski glas

Težave nakelskega doma starejših

»Oskrbovance imamo, kadra ne dovolj. Usoda Doma starejših Naklo nas že skrbi,« se je odzval župan Ivan Meglič. Direktor doma Matej Križanič v zvezi z zaposlovanjem ne zaznava posebnosti. Posamezni nakelski občani so se za storitve, kot je pomoč na domu, ki jo izvaja preddvorski dom, zanimali drugje.

Naklo, Preddvor – Dom starejših občanov (DSO) Preddvor upravlja tudi Dom starejših Naklo, je treba najprej pojasniti. Od prvega februarja dalje njihova storitev razvoza kosil na dom ni več mogoča, a kot pojasnjuje direktor doma Matej Križanič, je ta ukrep začel veljati samo za uporabnike te storitve v Preddvoru. V Naklem, kot zagotavlja, jo še omogočajo. Storitev v Naklem še naprej izvaja njihov pogodbeni partner Tadej Mohorič.

»Sam nisem odpovedal pogodbe niti je ni odpovedal preddvorski dom in storitev opravljam naprej,« je potrdil Mohorič. Preddvorski dom je sicer pripravo hrane oddal zunanjemu izvajalcu, kar naj bi bil sploh prvi primer v Sloveniji oddaje kuhinje zunanjemu ponudniku v domovih za starejše. »Predvsem smo želeli dvigniti kvaliteto hrane, in sicer v smislu ukinitve vnaprej pripravljene zamrznjene hrane ter slaščic, in zagotoviti, da se začne uporabljati informacijska rešitev za kuhinjo (elektronsko vodenje jedilnikov, sestavnic ter stroškov živil),« je odločitev že pred časom utemeljil direktor doma Matej Križanič. Temu sta se uprla Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Območna organizacija (ZSSS, OO) Gorenjska in sindikat zdravstva in socialnega varstva, a neuspešno, je sporočil Matej Jemec iz ZSSS, OO Gorenjska. Menijo, da takšna poteza izpostavlja delavce bolj prekarnemu položaju in hkrati ogroža kvaliteto storitev kuhinje.

Že konec prejšnjega leta smo v članku v Gorenjskem glasu opozorili, da kljub občinskemu subvencioniranju storitve pomoči na domu te niso deležni vsi starejši nakelski občani, ki bi jo potrebovali. Župan Ivan Meglič se je tedaj o tem pogovoril z izvajalcem storitve in direktor doma Matej Križanič mu je zagotovil, da bodo to v najkrajšem času ustrezno uredili. A še ne kaže na bolje, saj so se domnevno začele vrstiti odpovedi delovnih razmerij, kot je opozoril tudi župan Meglič: »Še trije, štirje odidejo in bo nakelski dom razpadel. Oskrbovance imamo, kadra ne dovolj. Usoda doma nas že močno skrbi.« Kar pa po odgovoru sodeč preveč ne skrbi direktorja Križaniča: »Glede zaposlovanja smo primerljivi z ostalimi zavodi in ni posebnosti.« A ko smo Križaniča prosili za konkretne podatke, koliko delavcev je dalo odpoved v zadnjem obdobju, tega ni razkril. Niti ni komentiral razlogov za domnevne odpovedi. Več o tem je povedal sindikalist Matej Jemec: »Imam informacijo, da je bilo v DSO Preddvor od nastopa mandata novega direktorja junija 2019 že okoli deset odpovedi; od socialne delavke, vodje kuhinje, kuharice do negovalke-bolničarke ... Še posebno alarmantno je, da odpovedi dajejo tudi delavci, ki so bili v DSO Preddvor zaposleni več deset let. Ker sami dajo odpoved, pomeni, da jim ne pripadeta niti nadomestilo za brezposelnost niti odpravnina. In pri dolgotrajno zaposlenih delavcih je odpravnina visoka po več tisoč evrov. Da se ljudje odpovejo tako veliki količini denarja, samo da gredo ven iz DSO Preddvor, pomeni, da je pod vodenjem novega direktorja nekaj hudo narobe.«

Župan Ivan Meglič je potrdil, da so se njihovi občani posamezno že obrnili tako na občino kot tudi na Dom (starejših) Petra Uzarja v Tržiču z željo, da bi tržiški dom za Naklo opravljal storitev pomoči na domu kot tudi razvoz kosil. Župan je pojasnil, da občina na izvajanje storitev nima neposrednega vpliva, bo pa o aktualni problematiki in možnosti sodelovanja s tržiškim domom (z vodstvom doma je že govoril o tem) razpravljal nakelski občinski svet na marčevski seji. »Kot občina pa seveda moramo iskati rešitve,« je še poudaril Meglič. Pogodba o upravljanju nakelskega doma starejših z DSO Preddvor se sicer izteče junija letos.

Matej Križanič medtem zatrjuje, da so se v zadnjih mesecih v DSO Preddvor razvojno naravnali in da storitve želijo približati tako stanovalcem kot drugim uporabnikom: »Potrebujemo še nekaj časa, da se bo to videlo tudi na zunaj in bodo učinki merljivi in vidni. Verjamemo v to. Naša vizija je zelo preprosta: želimo vzpostaviti takšen dom za starostnike, v katerem bi želel bivati jaz in vi.«