V stranki SDS so ocenili, da pogajanja o novi večinski vladni koaliciji potekajo prepočasi, zato so se posvetili pripravam na volitve (fotografija je simbolična). / Foto: Gorazd Kavčič

Pripravljeni na sodelovanje

Prvak SDS Janez Janša se je v nagovoru na sobotni slavnostni akademiji ob 31. obletnici ustanovitve stranke dotaknil tudi aktualnih dogodkov v zvezi z oblikovanjem morebitne nove vlade.

Prepočasna pogajanja

SDS je vedno pripravljena na sodelovanje na osnovi naših ustavnih vrednot, je na slavnostni akademiji ob obletnici ustanovitve stranke poudaril predsednik SDS Janez Janša. Z obstoječim volilnim sistemom je po njegovih besedah mogoče zgraditi delujočo večinsko koalicijo zgolj na osnovi tega, kar imamo zapisano v ustavi, in to so ustavne vrednote. Po njegovem prepričanju bi bile stvari danes drugačne, če bi bile te vrednote osrednji tok, ki bi ga vsi zagovarjali, ne pa, da se jih vedno ruši. Kot je poudaril, ima zato Slovenija dobro prihodnost le, če bo možno večinsko poenotenje okrog te ideologije. To je ideologija demokratičnih vrednot, parlamentarne demokracije, enakosti pred zakonom, svobodnega podjetništva, visoke stopnje zaščite svobode govora in zborovanja, človekovih pravic, osebnostnih pravic, pravice do dostojanstva, je pojasnil. Ob tem je spomnil, da smo šli v Sloveniji doslej trikrat zaporedoma na predčasne volitve, blizu naj bi bile tudi četrte. Na to je v sredo stranka SDS namignila tudi v zapisu na Twitterju, v katerem so ocenili, da pogajanja o novi večinski vladni koaliciji v zadnjih dneh potekajo prepočasi, zato so se posvetili pripravam na volitve. Svet stranke SMC, s katero skupaj z DeSUS in NSi vodijo pogovore o oblikovanju nove vlade, pa je na sredini seji pooblastil predsednika stranke Zdravka Počivalška, da nadaljuje pogovore o vstopu v morebitno novo vlado v sedanji sestavi državnega zbora.

Domnevno vohunjenje za člani strank

Pooblaščena skupina komisije državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) je v torek opravila nenapovedan nadzor na Nacionalnem preiskovalnem uradu. Po besedah podpredsednika komisije Žana Mahniča so preiskovali sum pritiskov na člane in vodstva strank, ki se pogajajo o morebitni novi koaliciji. Kot so pojasnili na Generalni policijski upravi, je policija že začela preverjati navedbe v primeru domnevnega vohunjenja za člani strank in izvajanja nadzora nad posameznimi izpostavljenimi javnimi osebami iz politike in gospodarstva. Generalna direktorica policije Tatjana Bobnar pa se je odzvala tudi na pritiske, ker članom Knovsa ni odgovorila na vprašanja, ki so se nanašala na delo policije zunaj zakonsko določenega okvira, zaradi česar ji je podpredsednik komisije Žan Mahnič zagrozil, naj pomisli na svojo prihodnost. Mahnič jo je na Twitterju pozval, naj navede njegovo celotno izjavo. Rekel naj bi namreč, naj pomisli na svojo prihodnost, ker jo bodo kazensko ovadili, če v Knovsu ugotovijo, da policija ščiti takšno početje. Tatjana Bobnar pa je v sredo znova poudarila, da slovenska policija ni in ne bo podaljšana roka politike, saj so strokovna služba, ki v državi zagotavlja varnost ljudem. »Zato javno sporočam, naj se politične kampanje gredo z argumenti, in ne z izmišljenimi zgodbami na račun slovenske policije ter z žuganjem in s pritiski na njeno vodstvo.«

Pismo akademikov in znanstvenikov

Sociolog in politolog Rudi Rizman in še 75 uglednih imen iz znanstvenega in akademskega življenja je pred dnevi podpisalo javno pismo, ki so ga naslovili Obvarujmo občutljivo slovensko demokracijo pred avtoritarno oblastjo! V pismu so izrazili resno zaskrbljenost zaradi političnih dogovorov ob nastajanju koalicije pod vodstvom Janeza Janše, saj menijo, da lahko državo hitro popeljejo v krog tistih držav članic Evropske unije, ki so danes na črnem seznamu kršiteljic temeljnih načel varovanja demokracije, pravne države, neodvisnosti medijev in človekovih pravic. »Svoje prepričanje utemeljujemo na dosedanji škodljivi, radikalno nestrpni in izključujoči politiki stranke SDS, za katero smo prepričani, da v slovenski politični prostor ne more prinesti napovedane politične stabilnosti in družbenega razvoja, ker je nesprejemljiva na več ravneh,« so poudarili v pismu. Opozorili so na to, da obstoječe stranke, ki želijo skleniti pakt s SDS, tega ne počnejo zaradi ničesar drugega kot lastnih političnih računic ali logike preživetja. To po njihovem pomeni, da bi vodenje Slovenije v celoti prepustili mešetarjenju s strankarskimi interesi namesto skrbi za blaginjo državljanov.

Med okuženimi naj bi bila dva Slovenca

S križarke Diamond Princess, ki je zasidrana na Japonskem, se je v sredo po dveh tednih karantene izkrcalo prvih petsto potnikov, pri katerih je bil test na novi koronavirus negativen. Na ladji je bilo tudi šest slovenskih potnikov, pri čemer sta se dva že vrnila v Slovenijo, kjer sta prejela odločbo o karanteni in morata še štirinajst dni ostati na domu. Štirje državljani ostajajo na Japonskem, od tega sta bila dva pozitivna na testu za koronavirus, zato so ju premestili v bolnišnico.