Ruševine Blagneče hiše so zdaj zakrite in zavarovane.

Blagneče hiše (še) ne bodo porušili

Zavod za varstvo kulturne dediščine dal negativno mnenje glede rušenja preostanka Blagneče hiše. Medgeneracijski center v prizidku bodo vendarle dali v uporabo.

Šenčur – Prejšnji teden je občinska uprava na seji občinske svetnike seznanila z dogajanji v zvezi z obnovo stare Blagneče hiše. Zgornji leseni del stare hiše, ki je zavarovana kot kulturna dediščina lokalnega pomena, so v soglasju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine porušili že pred časom in takrat zagotovili, da bo obnovljena v povsem enaki podobi. Ostalo je le še pritličje, kjer so temelje in stene želeli utrditi, nad prvim nadstropjem zabetonirati ploščo in nato nadgraditi z lesenim nadstropjem. Toda izkazalo se je, da so stene prešibke, da bi vse to držale, nobeden od izvajalcev pa ni želel dati garancije, da se lahko varno gradi in da bo varen tudi zgrajeni objekt. Zato so na občini razmišljali o možnosti, da porušijo tudi ostanek Blagneče hiše in jo zgradijo na novo, vendar takšno, kot je bila prej. Zdaj je Zavod za varstvo kulturne dediščine o tem izdal negativno mnenje.

Po seji občinskega sveta je župan Ciril Kozjek povedal, da zdaj vodijo aktivnosti, da bi Blagnečo hišo izvzeli iz registra kulturne dediščine lokalnega pomena. »Tečejo še pogajanja z zavodom, nato bomo predlog naslovili na ministrstvo. Zavedamo se, da bo postopek dolgotrajen. Smo pa zdaj ostanek zidov Blagneče hiše zakrili, na platnu pa je prikazano, kakšna bo Blagneča hiša, ko bo obnovljena,« je pojasnil Kozjek. »Ustrezno smo zavarovali tudi gradbišče, tako da bomo lahko dali v uporabo stavbo medgeneracijskega centra, ki se drži Blagneče hiše. Gradnja je namreč končana, na medgeneracijski center, namenjen mladim, starejšim in občini, že težko čakamo. V njem bodo tudi seje občinskega sveta in pričakujemo, da bo naslednja, marčevska, že v novozgrajenih prostorih.«