Bitka s časom

Če so katastrofalne poplave leta 2007 neverjetno povezale občane Železnikov, ki so tedaj stopili skupaj in pozabili tudi na marsikatero medsebojno zamero, jih več kot ducat let kasneje projekt za zagotovitev poplavne varnosti razdvaja, zaupanje nekaterih v predlagane rešitve stroke pa je omajano. To se je potrdilo tudi minuli četrtek, ko so na Zalem Logu pristojni predstavljali projekt izgradnje zadrževalnika v okviru urejanja porečja Selške Sore. Krajani, ki nasprotujejo zadrževalniku, so znova opozorili, da so že pred leti predlagali drugačne rešitve, nakar so iz medijev izvedeli, da pristojni še vedno vztrajajo pri tem ukrepu.

Direktor Direkcije RS za vode je odgovoril, da so srečanje z vaščani organizirali prav z namenom, da jim predstavijo predvidene ukrepe in odgovorijo na vsa vprašanja, da v javnosti ne bi krožile dezinformacije, ki so pogosto povod za nepotreben strah in nezadovoljstvo. Pa se je oglasil predsednik vaškega odbora, češ da so na Zali Log prišli predvsem zaradi dopisa civilne iniciative po januarskem zboru krajanov. Drugače si ne morejo razlagati tega glede na njihov dosedanji odnos, je pristavil. Zadrževalnik so vaščanom predstavili že leta 2012, ti pa so nato na okoljsko ministrstvo vložili peticijo z 98 podpisi. Neposrednega odziva nanjo ni bilo, pa tudi pristojnih služb osem let ni bilo več mednje – vse do minulega četrtka. Direktor direkcije jim je zdaj zagotovil, da se lahko nanje obrnejo kadarkoli in da bodo organizirali tudi projektno pisarno oz. odprte ure tako za prebivalce Zalega Loga kot tudi Železnikov …

Škoda je, da so se za tak pristop odločili šele sedaj, ko se že pripravljajo na izvedbo projekta, in ne v času, ko so ga še usklajevali. Za lansko odpravo okoljevarstvenega soglasja za prvo fazo projekta so denimo na Občini Železniki izvedeli šele, ko je informacija mesec in pol kasneje zaokrožila po omrežju Facebook. Pogostejše obveščanje javnosti o aktivnostih, povezanih s projektom, izvajajo šele zadnje mesece, tudi po zahtevi civilne iniciative iz Železnikov, ki je nastala po odpravi omenjenega soglasja in se za razliko od Založanov zavzema za čimprejšnjo izvedbo celotnega projekta.

Verjetno bi ob pravočasni in ustreznejši komunikaciji z domačini tudi pridobivanje potrebnih zemljišč in služnosti potekalo hitreje in z manj zapleti. Časa za izvedbo obsežnega projekta, ocenjenega na 34 milijonov evrov, pa je vse manj. Evropska in državna sredstva so sicer zagotovljena, a mora biti projekt končan v letu 2023. Kako nujen projekt pravočasno spraviti pod streho in obenem zadovoljiti tudi prebivalce Selške doline sta zato v bitki s časom postali glavni vprašanji.