Mož, ki je ljubil udobje

Tretjega marca leta 1831 se je rodil mož, za katerega pravijo, da je ljubil udobje. To je bil George Mortimer Pullman, človek, ki je uveljavil železniške spalne vagone.

Pullman je veliko potoval, kar v njegovem času ni bilo niti najmanj udobno. Združene države Amerike so bile prepredene s slabimi cestami, vlaki pa so bili mrzli, neudobni in so strahovito tresli. Pullman je bil jezen, jeza pa je znana gonilna sila, ki je pripomogla k mnogim izumom.

Ko je bil Georg Pullman star 22 let, je za sedemdeset kilometrov poti na vlaku preživel celo noč. Proti jutru je napovedal vojno neudobnemu potovanju po železnici. Prvi spalnik, ki ga je čez nekaj časa postavil na tirnice, je bil iz dveh vagonov. Sedeži so bili predelani tako, da jih je bilo mogoče spustiti, da je potnik lahko legel.

Po ameriški državljanski vojni je Pullman izdelal udoben spalnik po svoji zamisli in ga imenoval Pioneer. Bil je preširok za tedanje predore, zato ga niso mogli vključiti v promet – do srečno-tragičnega naključja.

Ko je bil leta 1865 umorjen predsednik Abraham Lincoln in so premišljevali, kako bi prepeljali njegovo truplo iz Chicaga v Springfield, je Pullmanov direktor, po naključju je bil organizator predsednikovega pogreba, predlagal, da za prevoz uporabijo Pullmanov vagon. Železnica ga je hočeš nočeš morala prevzeti in v najkrajšem času odstraniti vse ovire na progi.

Pogrebni sprevod je bil enkratna reklama za podjetnega izumitelja. Naročila za spalnike so začela prihajati z vseh koncev sveta. V Evropi so prednjačili Angleži, celino pa so obvladovali Belgijci, ki so prvi ustanovili mednarodno združenje za spalnike. Belgijec Nagelmackers je predelal Pullmanov spalnik, uvedel manjše kupeje in se nesramno posmehoval Američanu, »ki je uvedel ''koje'', v katerih so razvpiteži in pijanci lahko nadlegovali ženske«.

Pullmanovo podjetje je cvetelo. Zaposlovalo je vedno več ljudi in končno je bilo leta 1880 pri Chicagu zgrajeno mesto, ki je dobilo ime po izumitelju. Zanj so trdili, da je »sestavljen« iz devetih odstotkov poslovneža, enega odstotka genija in devetdesetih odstotkov reklamnega agenta.

Iskrice in izreki

Švicarjem je uspelo narediti lepo deželo okoli svojih hotelov. (George Mikes)

Piti, čeprav nismo žejni, in ljubiti se vse leto je edino, kar nas loči od živali. (Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais)

Ljubezen je v resnici potovanje v smer, ki jo nismo izbrali in ki se največkrat imenuje – pekel. (Brina Švigelj Merat)

Nisem bil na Divjem zahodu, toda – ali je bil Dante v peklu? (Karl May)

Smeh ni greh

Janezek vpraša očka: »Kaj je to kondom?« Očka: »To je plašček za miško. Od kod pa ti takšno neumno vprašanje?« Janezek: »Od kod pa tebi tako neumen odgovor?«

Berač potoži kolegu: »Tako me je začel boleti hrbet, da sem bil prisiljen prenehati kaditi. Nisem in nisem se mogel več pripogibati, da bi pobiral čike.«

Kako spoznate novozaposleno trgovko? Po tem, da zardi, ko pove ceno.