Razstava študentov urbanizma bo odslej na ogled v mengeški osnovni šoli.

Med idejami in stvarnostjo

V Mengšu, kjer po dokončanju obvoznice snujejo nadaljnji prostorski razvoj mesta, je na ogled tudi razstava študentov urbanizma ljubljanske Fakultete za arhitekturo.

Mengeš – V sredo so v Mengšu odprli razstavo So:mesta, ki so jo sicer že ob koncu lanskega študijskega leta pripravili študenti drugega letnika urbanizma na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo. Ker razstava med drugim obravnava tudi območje Mengša, kjer po dokončanju obvoznice snujejo nadaljnji urbanistični razvoj mesta, so na pobudo občinske uprave študenti izsledke raziskovanja predstavili v mengeškem kulturnem domu, odslej pa je na ogled v tamkajšnji osnovni šoli.

Kot je povedala mentorica Polona Filipič s Fakultete za arhitekturo, ki je poleg asistenta Sinana Mihelčiča pomagala študentom pri pripravi projekta, so pri idejnih zasnovah za področje Mengša upoštevali ključne trajnostne zahteve ter se hkrati ukvarjali z vprašanjem, kako ustvariti sosesko, v kateri se prebivalci med seboj povezujejo, ne pa izolirajo za stenami svojih domov, kot je dandanes vse bolj v navadi.

Študenti so si ob obvoznici zamislili sedem stanovanjskih sosesk z enostanovanjskimi hišami, med katere pa so umestili tudi parke in otroška igrišča, športni park, kolesarsko in pešpot pa tudi tržnico in vodne površine.

Kot nam je povedal podžupan Bogo Ropotar, je tovrstno iskanje sinergije med občinskimi strukturami in študenti pomembno za prostorsko urejanje v prihodnjih desetletjih. »Študentje so pokazali precej kreativnosti in nakazali tudi nekaj zanimivih rešitev, kako bo potekalo prostorsko planiranje v resnici, pa je precej odvisno od finančnih zmožnosti in ne nazadnje tudi odločitev lokalne politike,« je povedal podžupan, ki dodaja, da se zavedajo trenda priseljevanja, saj je s svojo lego, naravnimi danostmi in infrastrukturo med bolj zaželenimi mesti. »Pred približno dvajsetimi leti smo beležili med štiri in pet tisoč prebivalcev, danes jih je okoli 8500, zagotovo pa se bo širil tudi v prihodnje,« je pojasnil Ropotar.

Že v prihajajočih mesecih pa občina začenja urejanje mestnega jedra, ki se je po dokončanju obvoznice sprostilo predvsem težkega tovornega prometa. Tako bodo predvidoma jeseni začeli urejanje Slovenske ceste. Gre za državno investicijo v vrednosti okoli šeststo tisoč evrov, na občinski upravi pa ob tem vidijo tudi priložnost, da mestno jedro naredijo prijaznejše za pešce in kolesarje. V prihodnje pa načrtujejo tudi gradnjo dvonivojskega parkirišča in ureditev tržnega prostora za kulturnim domom.