Zala Prevoršek in njena otroka Jaka in Mila so v treh večerih čez cesto pomagali več kot šeststo dvoživkam.

Prostovoljci prenašajo žabice

Vsako leto je več lokacij, na katerih prostovoljci dvoživkam pomagajo čez cesto. Pridružili smo se jim v Hrašah pri Smledniku, kjer so jih med letošnjo selitvijo prenesli že med dva in tri tisoč.

Hraše – Odsevni jopič, dobra svetilka in dovolj globoko vedro so obvezna oprema, s katero se podamo pomagat dvoživkam čez cesto. Zaradi dovolj visokih temperatur in velikih količin dežja je njihova letošnja spomladanska selitev v teku. Po celi Sloveniji potekajo akcije Pomagajmo žabicam, tradicionalno tudi v Hrašah pri Smledniku, ki je ena najbolj črnih točk za dvoživke.

»Dvoživkam čez cesto letos na tej lokaciji pomagamo od nedelje, ko se je začela njihova selitev iz gozda proti ribniku,« je povedala Zala Prevoršek iz Društva Žverca in poudarila pomen akcij, ki jih je v Sloveniji vsako leto več: »So zelo pomembne, saj na ta način rešujemo že tako bolj ogrožene dvoživke. Krčimo jim življenjski prostor, potem pa jih veliko konča še na cesti. Drugi, prav tako zelo pomemben vidik, pa je, da se na ta način ozavešča ljudi, še posebno otroci so za to zelo dovzetni. Sin in hčerka dvoživkam čez cesto pomagata od svojega drugega leta dalje. Poznata vse vrste dvoživk in komaj čakata, da se akcija začne.« Kot pravi, otrokom selitev predstavimo na preprost način. »Predstavimo jim selitev žabic iz gozda, kjer prespijo, v mlake in ribnike. Na tej poti prečkajo prometne ceste in večina jih tam tudi konča. Večina žab in krastač je že v parčkih, kar pomeni, da so samci že na samicah – in te so zato še počasnejše. Opažamo, da število dvoživk v Hrašah z leti drastično upada, zato je še bolj pomembno, da jim pomagamo.«

Prevorškova je še povedala, da v Hrašah vsako leto čez cesto pomagajo več tisoč dvoživkam: »Neko leto smo jih pobrali okrog 18 tisoč, kar je največ, zadnjih pet let pa se številka giblje med tri in pet tisoč. Letos smo jih prenesli že med dva in tri tisoč, v zadnjih dneh samo jaz in otroka dobrih šeststo.« Zadovoljna je, da prostovoljci prihajajo vsak dan. »Vsak dan nas je okrog deset, večina se vrača vsako leto. To je tisto, kar mi vliva voljo. Poleg tega se vsako leto javljajo novi prostovoljci iz drugih krajev, ki bi radi tam pomagali. Vsako leto je vsaj pet novih lokacij po Sloveniji. V tej smeri vidim pozitiven premik. Ljudje se odločajo za pomoč dvoživkam.«

Ko je toplo in mokro, so za njihovo selitev najboljši pogoji. Prevorškova za konec pravi, da če se bo takšno vreme nadaljevalo, bo selitev končana v tednu ali dveh. Z aktualnimi informacijami javnost obveščajo tudi preko spletne strani Pomagajmo žabicam.