Dobrih devetdeset tisoč potnikov manj je lani potovalo preko brniškega letališča. / Foto: Tina Dokl

Lani manj letalskih potnikov

Lani so na brniškem letališču zabeležili petodstotni upad potnikov, v glavnem na račun propada Adrie Airways konec septembra.

Zgornji Brnik – Po podatkih statističnega urada je v lanskem letu preko brniškega letališča potovalo 1,72 milijona potnikov, kar je pet odstotkov manj kot leta 2018, ko so jih zabeležili rekordnih 1,81 milijona, tovorni promet pa je v primerjavi z lanskim letom upadel za 8,2 odstotka.

Padec števila prepeljanih potnikov gre v glavnem pripisati propadu letalskega prevoznika Adria Airways konec septembra, ki je sicer prispeval k približno polovici vsega potniškega prometa na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana. S propadom podjetja je letališče izgubilo devet od skupno 29 letalskih povezav. Sorazmerno hitro so ključne Adrijine povezave zapolnili drugi prevozniki, kljub temu pa je število potnikov, ki so potovali preko letališča, oktobra prvič v letu spustilo pod sto tisoč, novembra jih je bilo 85.800, kar predstavlja 27-odstotni upad glede na november 2018, številka je bila podobna tudi decembra lani. Najuspešnejša meseca sta bila sicer julij in avgust, ko je potniški promet presegel dvesto tisoč potnikov.

Kljub temu upravljavec letališča Fraport Slovenija, kjer so se na morebiten stečaj Adrie pripravljali, ocenjuje, da so jo dobro odnesli. »S kompenzacijo izpadlega prometa v zadnjih treh mesecih leta smo zadovoljni, saj smo sprva pričakovali nekoliko večji izpad števila potnikov. Glede na trenutne napovedi prometa ocenjujemo, da se bo ta razvijal skladno s pričakovanji. V letu 2020 pričakujemo vsaj 1,5 milijona potnikov,« je stanje po stečaju Adrie komentiral vodja letaliških storitev v Fraportu Janez Krašnja.

Kakšen vpliv bi imelo lahko na rast potniškega prometa nadaljnje širjenje novega koronavirusa, še ni znano, kot pa je sicer še pred prvim potrjenim primerom bolezni pri nas, pojasnil poslovodni direktor Fraporta Zmago Skobir, pristojne letališke službe tesno sodelujejo s pristojnimi državnimi institucijami: »Ni prvič, da gremo skozi takšno zgodbo. Imamo lastna zaščitna sredstva in procedure, striktno pa sodelujemo tudi z Nacionalnim inštitutom za zdravje, s katerim zadeve koordiniramo na dnevni ravni.«

V Fraportu sicer pozivajo k upoštevanju priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje za letalske potnike in poudarjajo, naj se v primeru vročine in kašlja ali občutka težkega dihanja v 14 dneh po vrnitvi z območja s povečanim tveganjem po telefonu posvetujejo z zdravstveno službo.