Po jezeru Črnava so prvič zaplavali gregorčki. / Foto: Tina Dokl

Gregorčki tudi na Črnavi

V sredo, na predvečer gregorjevega, so po številnih gorenjskih jezerih, potokih in rakah spet spustili barčice. Letos so gregorčki prvič zaplavali tudi po jezeru Črnava v Preddvoru.

Preddvor – Zavod za turizem Preddvor je v sodelovanju s tamkajšnjo osnovno šolo in domačimi gasilci pripravil dogodek ob letošnjem gregorjevem. Prvič so po jezeru Črnava spustili gregorčke, ki so jih izdelali učenci Osnovne šole Matije Valjavca Preddvor, pred tem so otroci iz 5. a in 5. b razreda priredili kratek glasbeni nastop.

Dogodek so želeli povezati s predhodnim vodenim ornitološkim sprehodom okoli jezera, je povedala direktorica zavoda Ernesta Koprivc in v ta namen povabila naravoslovnega fotografa in opazovalca ptic Toneta Trebarja. Lani je namreč spontani ogled pritegnil veliko zanimanje. Ob jezeru po njegovih besedah prebiva nekaj deset vrst ptic, o katerih je želel govoriti na podlagi fotografij ptic, letos pa bi predvajal tudi njihovo oglašanje. Žal za ta del dogodka ni bilo zanimanja. Se je pa veliko otrok in njihovih staršev pred mrakom zbralo na severnem delu jezera, kjer vanj priteče potok Bistrica, in v vodo spustilo lično izdelane in osvetljene hišice.

Prireditev so ponekod, na primer v Kranju in Strmolu, zaradi trenutnih razmer v zvezi s širjenjem koronavirusa odpovedali. V Kropi in Kamni Gorici pa so barčice, kot gregorčkom rečejo v vaseh pod Jelovico, v vodo spuščali tudi letos. V obeh krajih, kjer ima običaj dolgoletno tradicijo, so že prejšnji konec tedna za otroke pripravili delavnice izdelovanja barčic, tako da je bilo v sredo zvečer tako pri bajerju v Kropi kot na rakah v Kamni Gorici videti pisano zbirko zares zanimivih pravih malih umetnih. Povsod so za obiskovalce pripravili kratek kulturni program, ki je dodatno popestril dogajanje, nad katerim so bili seveda najbolj navdušeni najmlajši. V Kropi jih je bilo tokrat zaradi trenutnih razmer, ki niso vprid zadrževanju v skupinah, nekaj manj kot prejšnja leta, v Kamni Gorici pa so prireditev organizirali tako, da so udeleženci prihajali in odhajali v daljšem časovnem obdobju, zaradi česar pri rakah ni bilo sicer običajne gneče.