Nadaljnje aktivnosti na področju lokalne in ekološke prehranske samooskrbe bo vodila delovna skupina MOK za povečanje lokalne samooskrbe, ki deluje v okviru Strateškega sveta za pametno mesto in skupnost. / Foto: Tina Dokl

Čim več lokalne hrane

Mestna občina Kranj (MOK) je minuli četrtek organizirala posvet Povečanje lokalne in ekološke prehranske samooskrbe v mestni občini Kranj in na Gorenjskem.

Kranj – Za cilj v prihodnjih petih letih si je MOK postavila povečanje deleža lokalnih živil v prehrani javnih zavodov za dvajset odstotkov, delež ekološko pridelanih pa vsaj za odstotek. Težijo k povečanju ali vsaj ohranitvi števila kmetij ter jih spodbujati k večji pridelavi z zagotovilom, da bodo njihove pridelke odkupovali tudi javni zavodi. Kot smo slišali na posvetu, v osnovnih šolah v kranjski občini na dan pripravijo deset tisoč obrokov, zato poudarjajo, da je potencial na tem področju velik. Kranjski župan Matjaž Rakovec je dejal, da nekaj šol pri organizaciji prehrane že sodeluje z lokalnimi pridelovalci. »V Mestni občini Kranj si bomo prizadevali, da se vse zadruge, ki delujejo na tem področju, povežejo in postanejo kanal za oskrbo v šolah in vrtcih,« je pojasnil Rakovec.

Na posvetu so udeleženci izvedeli, da je organizatorjem prehrane v javnih zavodih brezplačno na voljo tako imenovani Katalog živil, s katerim si lahko pomagajo pri postopkih javnega naročanja. Udeleženci so se seznanili še z rezultati ankete o prehrani v javnih zavodih na območju MOK. Ti pravijo, da delež lokalnih in ekoloških živil variira, zato jih bo treba s posebnimi aktivnostmi spodbuditi k večjemu deležu naročanja lokalno pridelanih izdelkov. Na drugi strani pa bodo nagovorili tudi ponudnike lokalnih in ekoloških živil, da predstavijo svoje izdelke in ocenijo, v kolikšnih količinah so jih sposobni pridelati.