Delo policista je lahko tudi precej stresno.

Kaj je potrebno za policista

Na Višji policijski šoli v Tacnu vsako leto prejmejo več sto prijav, kljub temu pa približno tretjina od sto petdeset mest ostane nezasedena.

Tacen – Da je delo policista vse prej kot enostavno, smo se nedavno prepričali tudi predstavniki medijev. Na Policijski akademiji v Tacnu so namreč predstavili svoje delo in v svoje vrste povabili vse, ki – kot je dejala sedaj že razrešena generalna direktorica policije mag. Tatjana Bobnar – čutijo klic, da bi za sočloveka naredili nekaj dobrega. Časa za prijave na dveletni višješolski študijski program imajo prihodnji policisti še do 18. marca.

Kot je povedal pomočnik ravnatelja šole v Tacnu Damijan Hvasti, se na različne načine trudijo promovirati poklic, saj je slovenska policija kadrovsko izredno podhranjena. Kljub temu težava ne tiči v pomanjkanju zainteresiranih. »V zadnjih petih letih, odkar izvajamo ta višješolski študijski program za redne študente, se na razpis odzove v povprečju med osemsto in tisoč interesentov, kar pomeni, da je prijav dovolj. Težava je drugje,« pravi Hvasti in pojasni, da se kljub podani prijavi približno tretjina ne odzove na povabilo na termin izbirnih postopkov, manjšina »odpade« po varnostnem preverjanju ter psihološkem preverjanju in zdravstvenem pregledu. Za precejšnjo selekcijo pa poskrbi preizkus telesnih zmogljivosti. »Čeprav nimamo zelo zaostrenih pogojev in ne iščemo vrhunskih atletov. Pri postavljanju meril smo se posvetovali s Fakulteto za šport in za merilo vzeli dolgoletno povprečje, a očitno so mlajše generacije vse manj gibljive,« pravi Hvasti, ki dodaja, da se tako v zadnjih letih skozi sito prebije le koli sto kandidatov, čeprav je prostih mest navadno okoli 150.

Med fizičnimi preizkusi so različne vaje za moč in vzdržljivost. Tako morajo denimo fantje narediti vsaj tri zgibe, dekleta pa enega. Skok z mesta v daljino pri fantih ne sem biti krajši od 214 centimetrov, pri dekletih pa 156, Cooperjev test (tek na 2400 metrov oz. šest krogov na stadionu) pa morajo fantje opraviti v največ 11 minutah in pol, dekleta imajo na voljo še tri minute več. »Od štiristo testirancev jih je lani test opravila polovica,« pravi Zlatko Pincolič, ki na akademiji poučuje predmet psihofizična priprava. Tudi on se strinja, da so mlajše generacije fizično slabše pripravljene. »Imamo posameznike, ki so zelo dobri, generalno gledano pa so generacije slabše,« pravi Pincolič, ki kljub temu meni, da bi mlad in zdrav človek z nekaj treninga takšen test lahko opravil brez večjih težav.

Tisti, ki uspešno opravijo z izbirnimi postopki, v začetku šolanja podpišejo pogodbo o izobraževanju in hkrati tudi pogodbo o zaposlitvi, s čimer ima študent že v času študija pogodbo za določen čas, po koncu šolanja pa predvidoma sklene pogodbo za nedoločen čas. Možnosti, ki se odpirajo znotraj poklica policista pa je ogromno, pravi Hvasti, in vsakdo se lahko usmeri v področje, ki ga zanima.

O tem smo se lahko nedavno na dogodku za predstavnike medijev na akademiji prepričali tudi sami. Novinarji, fotografi in snemalci smo se preizkusili na poligrafu, ki ga laično imenujemo kar detektor laži, čeprav dejansko skozi različne senzorje meri fizične odzive testiranca na zastavljena vprašanja. Seznanili smo se z delom forenzikov ob umoru in se na kratko srečali z »osumljenko«, nato pa izdelali fotorobot njenega obraza. Da delo policistov ni le fizično in psihično zahtevno, temveč je zanj potrebnega tudi precej poguma, pa so nam prikazali s prikazom intervencije. A brez skrbi, razgrajača so hitro umirili.