Mirjam Drnovšček lani poleti na predstavitvi aktualne gledališke sezone. / Foto: Tina Dokl

Teden slovenske drame prestavljen

Jubilejni, petdeseti Teden slovenske drame je prestavljen na kasnejši termin, zadnja predstava sezone Škofjeloški pasijon pa tako rekoč nared za uprizoritev.

Kranj – Konec prejšnjega tedna so iz Prešernovega gledališča sporočili, da je petdeseti Teden slovenske drame, ki naj bi se že po tradiciji začel 27. marca, na svetovni dan gledališča, in trajal do 6. aprila, odpovedan. Odločitev so sprejeli v skladu s trenutnim razvojem dogodkov in ukrepi Ministrstva za zdravje glede povečane stopnje tveganja prenosa koronavirusa. Že v skladu z Odredbo o prepovedi zbiranja na prireditvah v javnih prostorih ministra za zdravje, ki prepoveduje prireditve v javnih prostorih zaprtega tipa, kjer se zbere več kot sto ljudi (izdana 9. marca), so v Prešernovem gledališču do nadaljnjega odpovedali tudi vse predstave na velikem odru gledališča in prav tako v Stolpu Škrlovec. K temu dodajajo, da bodo že kupljene vstopnice za odpovedane redne in festivalske predstave veljavne tudi za nadomestne termine, če pa bodo obiskovalci želeli vračilo kupnine, jim jo bodo vrnili.

Odpoved Tedna slovenske drame v predvidenem terminu je bila le še vprašanje časa. »Že ko je vlada sprejela omenjeno odredbo, sem vedela, da bo prišlo do tega, a majhno upanje je kljub temu tlelo. Upanje vseeno umre zadnje. Takrat sem se odločila, da počakamo z odločitvijo do trenutka, ko bi nastali dodatni stroški s čakanjem. Ko pa je vlada sprejela odločitev, da se s ponedeljkom zaprejo vzgojno-izobraževalne ustanove, je bilo jasno, da tudi festivala konec marca ne bo,« je povedala direktorica Prešernovega gledališča, Mirjam Drnovšček. »Priprave na festival so seveda bile v zadnji fazi. Program je bil sestavljen, prav tako vsi dogovori z nastopajočimi in sodelujočimi, razstava in jubilejni katalog v zadnji fazi. Prav tako je bila pripravljena že vsa promocija festivala.«

Trenutni termin za izvedbo predstavljenega jubilejnega Tedna slovenske drame je mesec junij. »Izbrali smo ga glede na naše obveznosti do abonentov in razpoložljivost odra. Glede na situacijo pa je seveda tudi ta termin sedaj vprašljiv. Mislim, da se moramo sedaj vsi umiriti in počakati, kako se bodo razmere odvijale,« poudarja Drnovščkova, ki za zdaj še ne more veliko reči o drugih, predvsem finančnih posledicah odpovedi festivala, saj so se v zadnjih dneh predvsem ukvarjali z obveščanjem javnosti in vseh udeležencev, ki jih ni malo. »Veliko je bilo najavljenih tudi gostov iz tujine,« dodaja sogovornica. »Tudi konkretnih navodil pristojnih institucij še nimamo, le od države smo dobili poziv, da jih obvestimo o višini izpada prihodka za primer, če bo gledališče zaprto za 14 dni in za primer zaprtja za en mesec. Ni pa bilo poziva za izračun, koliko dodatnih stroškov bomo zaradi tega imeli. Vse se je odvijalo nekako kaotično in mislim, da bo sedaj prišel čas, ko se bomo lahko v miru ukvarjali s tem.«

Škofjeloški pasijon pripravljen

Že nekaj časa na odru Prešernovega gledališča potekajo tudi vaje za zadnjo predstavo letošnje sezone, ta naj bi hkrati tudi odprla festival, igro Škofjeloški pasijon patra Romualda in v režiji Jerneja Lorencija. Vaje smo končali v petek, ko je bilo jasno, da tudi premiere z omejenim številom gledalcev ne bo. Ob tem Drnovščkova poudarja tudi varnostni moment: »Igralci na odru so v zelo tesnem kontaktu in nima smisla, da se izpostavljajo nevarnosti. Sem pa vesela, da je predstava tako rekoč narejena, in ko bodo izredne razmere mimo, jo bo ekipa verjetno lahko v enem tednu pripeljala do konca. Je pa pomenljiv naslov Škofjeloški pasijon. Je pasijon vseh nas v tem času.«

Gledališče bo torej v prihodnjih dneh zaprto za obiskovalce, do omejitev pa bo prišlo tudi pri zaposlenih. »Vsi v upravi gledališča razen mene in organizatorke od petka delajo od doma. V tem tednu pa bo tehnično osebje, če ne bo drugačnih navodil, dokončalo scenografijo za Škofjeloški pasijon ter uredilo stvari, za katere med rednim delovnim tempom ni časa oziroma možnosti,« še dodaja Mirjam Drnovšček, ki gledališki publiki želi, da mirno, odgovorno in pozitivno preživi ta krizni čas. »Naj ga izkoristijo za kvaliteten čas s svojimi najbližjimi, mogoče nas bo koronavirus tega naučil. In ko bo nevarnost mimo, upam, da se bomo velikokrat kvalitetno družili tudi skupaj v gledališču.«