Tudi na sodiščih izvajajo ukrepe za preprečitev okužbe. / Foto: Tina Dokl

Sodišča samo o nujnih zadevah

Posebnim ukrepom za zajezitev koronavirusa so se pridružili tudi v pravosodju; sodišča obravnavajo in odločajo samo v nujnih zadevah, močno so omejili tudi vstop v sodne stavbe.

Kranj – Na sodiščih od ponedeljka opravljajo naroke in odločajo le v nujnih zadevah. Razpisane naroke v vseh ostalih zadevah so preklicali, v času trajanja posebnih ukrepov pa zanje procesni roki ne tečejo, prav tako se ne vročajo sodna pisanja. Če je bilo sodno pisanje vročeno, začnejo teči procesni roki prvi naslednji dan, ko prenehajo veljati posebni ukrepi, ki bodo trajali do 16. maja oziroma preklica.

Med nujne zadeve se med drugim štejejo kazenske zadeve za priprte osebe in tujce, postopki v zadevah zavarovanja, izvršilne zadeve v zvezi z vzgojo in varstvom otrok ter preživninskimi obveznostmi, nepravdne zadeve o pridržanju oseb v psihiatričnih zdravstvenih organizacijah, spori za objavo popravka objavljene informacije, popis zapustnikovega premoženja, razen v primerih, ko je potrjena smrt zapustnika zaradi okužbe s koronavirusom ali je vzrok smrti neznan, zadeve prisilne poravnave in stečaja ...

Razen v nujnih zadevah v času trajanja posebnih ukrepov stranke njihovi pooblaščenci in druge osebe ne smejo vstopati v sodne stavbe, vloge lahko vlagajo le po pošti ali preko portala eSodstvo, za komunikacijo s sodišči pa uporabljajo elektronske naslove in telefonske številke v času uradnih ur. V nujnih zadevah pa se morajo stranke, njihovi pooblaščenci in druge osebe, ki želijo podatke v zvezi s postopkom, predhodno najaviti po elektronskih naslovih in telefonskih številkah v času uradnih ur. Omejena (a ne izključena) bo tudi prisotnost predstavnikov medijev na javnih obravnavah.

Za vse primere, ki niso zajeti v navedenih primerih, so sodišča določila po eno vstopno točko v sodno stavbo, na kateri se izvajajo vsi potrebni preventivni ukrepi za preprečitev virusne okužbe. Osebam, ki kažejo jasne znake okužbe zgornjih dihal (kašelj, kihanje, oteženo dihanje), bodo vstop v sodno stavbo preprečili.

Tudi na državnih tožilstvih do nadaljnjega ne bodo sprejemali strank, informacije o poteku kazenskih postopkov bodo podajali po telefonu oz. e-pošti, pisne vloge pa sprejemali po navadni oziroma elektronski pošti. Poslovanje so prilagodile tudi notarske pisarne, kjer se morajo stranke za obisk v notarski pisarni predhodno najaviti po telefonu ali elektronski pošti.