Gorenjski policisti so v zadnje pol meseca obravnavali 560 interventnih dogodkov. / Foto: Tina Dokl

Na 113 in 112 kličite le v sili

Interventna številka policije 113 (in tudi 112 za klice v sili) je namenjena občanom, ki nujno potrebujejo policijsko pomoč. Tudi na policijskih postajah omejujejo obiske občanov.

Kranj – Policija zaradi številnih klicev ljudi, ki se obračajo nanjo tudi z različnimi vprašanji o koronavirusu, opozarja, da je interventna številka 113 namenjena za klice v sili, na primer za obveščanje o kršitvah javnega reda in miru, o prometnih nesrečah, kaznivih dejanjih, torej takrat, ko ljudje nujno potrebujejo pomoč policistov.

Policijske enote po državi od 4. marca, ko je bila v Sloveniji potrjena prva okužba s koronavirusom, prejemajo izjemno veliko klicev državljanov, telefoni pa zvonijo praktično vseskozi. Samo od 10. marca so na številki 113 prevzeli 10.711 klicev zaradi različnih razlogov. Policijske enote so obravnavale 3271 interventnih dogodkov, od tega 118 nujnih interventnih dogodkov s področja prometa, javne varnosti in kriminalitete. Obravnavali so gorske nesreče, iskali pogrešane osebe, izvajali predpise s področja varstva živali, ukrepali proti hujšim kršiteljem prometnih pravil, reševali težave z zaparkiranjem interventnih poti itd.

S klici so obremenjeni tudi gorenjski policisti. Na območju Policijske uprave Kranj so namreč v manj kot pol meseca – od 4. marca do minulega torka – prejeli kar 1530 klicev, od tega je bilo 560 interventnih dogodkov. Za primerjavo: v celotnem lanskem marcu so imeli 1998 klicev in 1206 intervencij, je razložil predstavnik za odnose z javnostmi Bojan Kos.

Policisti ob tem zagotavljajo, da bodo še naprej 24 ur dnevno izvajali vse policijske naloge, s katerimi se varuje življenje ljudi ter njihova osebna varnost in premoženje. Obenem pa sporočajo, da omejujejo obiske na policijskih postajah, ker želijo svoje naloge maksimalno učinkovito opravljati še naprej ter tudi zaradi zdravja zaposlenih na policiji in vseh občanov. Prebivalce zato prosijo, naj za nenujne prijave in vprašanja v čim večji meri uporabljajo elektronsko pošto, internet in telefonske kontakte posameznih policijskih postaj, hkrati pa naj čim manj hodijo neposredno v policijske enote.

»Z ukrepom nikakor ne odrekamo uslug državljanom, ampak jih v primerih, ko je to možno, samo napotujemo na druge, že obstoječe in uveljavljene komunikacijske kanale. Če so prebivalci v dilemi, ali je morebiti potreben obisk policijske postaje, naj predhodno pokličejo na telefonsko številko postaje in se pozanimajo. Gre za ukrep, s katerim želimo omejiti stike in v kar največji meri poskrbeti za varnost in zdravje vseh,« sporoča policija. Kontakti policijskih postaj na Gorenjskem so objavljeni tudi na spletni strani policije (www.policija.si).