V Fraportu Slovenija je trenutno več kot polovica delavcev na čakanju. Fotografija je simbolična. / Foto: Tina Dokl

Izpad prometa in prihodkov

Na brniškem letališču, kjer je trenutno dve tretjini zaposlenih na čakanju ali dela od doma, zaradi epidemije koronavirusa pričakujejo znaten izpad prometa in dohodkov.

Zgornji Brnik – Potniški letalski promet je že dober teden ustavljen, kar ima velik vpliv tudi na delovanje letališča. »Letališče je drugačno, čudno mirno. Potniški terminal je prazen, na naši stezi pristajajo večinoma tovorna letala, za nujno delovanje letališča pa trenutno skrbi le manjša skupina sodelavcev Fraporta Slovenija,« so pred dnevi na Facebooku zapisali na brniškem letališču, kjer se poleg tovornih letal vrstijo tudi repatriacijski leti, s katerimi se potniki vračajo v svoje države.

Za delovanje letališča tako skrbijo zaposleni v službi za oskrbo tovora, gasilci, minimalne izmene za oskrbo letal, koordinatorji prometa in vodja prometa ter nekaj oseb iz administracije. Poleg teh pa še letališka zdravstvena služba, policisti, varnostniki in kontrolorji.

Upravljavec brniškega letališča Fraport Slovenija, kjer je zaposlenih 482 ljudi, pojasnjuje, da se razmere spreminjajo iz dneva v dan, tako bo konec tega tedna delalo 32 odstotkov zaposlenih, 58 odstotkov jih je na čakanju, preostali pa delajo od doma.

Čeprav so prve projekcije, kako bo epidemija koronavirusa vplivala na njihovo poslovanje in promet v Fraportu že naredili, pa o njih javnosti še ne želijo obveščati, vsaj dokler ne bo znano, koliko časa bo letališče ostalo zaprto. »Bo pa izpad prometa in prihodkov znaten,« so še dodali.

Ker je tudi v tujini vse več letal na tleh, pa prihaja tudi do stiske s parkirnimi površinami zanje. V Fraportu se tako pripravljajo, da bodo nekatere družbe iz skupine Lufthansa Group svoja letala parkirale na brniškem letališču. »Gre za alternativni vir prihodkov, ki pa še zdaleč ne bo pokril izgub, ki nastajajo,« še pojasnjujejo.