Gorenjec, ki se je okužil s koronavirusom, svetuje: upoštevajte sprejete ukrepe in ostanite doma. Slika je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Ne vem, kje sem se okužil

Pogovor s petintridesetletnim Gorenjcem, ki se je okužil s koronavirusom

Kranj – Gorenjec, star 35 let, v dobri psihofizični kondiciji, ki ne želi biti imenovan, se je okužil v času, ko pri nas še niso veljali strogi preventivni ukrepi za preprečevanje širitve koronavirusa. Raziskovanje, od koga bi se lahko okužil, ni prineslo rezultatov, saj od njegovih sodelavcev in prijateljev ni zbolel nihče, torej prenos okužbe ostaja neznanka. Pogovor z njim je nastal še pred njegovim popolnim okrevanjem.

Kdaj se je bolezen začela, kakšni so bili prvi simptomi?

Bolezen se je začela v soboto, 14. marca, zjutraj. Ko sem se zbudil, sem se že slabo počutil, a še nisem imel povišane temperature. Potem pa je temperatura v roku dveh ur narasla na 38 stopinj Celzija, sočasno pa so se pojavljale vedno močnejše bolečine v mišicah, praktično po celem telesu.

Ste o tem, da ste zboleli, obvestili svojega zdravnika ali koga drugega?

O stanju sem že prvi dan obvestil osebnega zdravnika. Obvestil pa sem tudi vse ljudi, s katerimi sem se pred kratkim družil, in jim predlagal, naj gredo tudi sa­mi v samoizolacijo.

So vam svetovali testiranje?

Osebni zdravnik je zaradi odsotnosti težav s pljuči sprva menil, da ne gre za okužbo s covidom-19, ampak za neko drugo virozo. Testiranje mi je predlagal kasneje, šele osmi dan bolezni so me tudi testirali.

Morda veste, kje bi se lahko okužili?

Ne vem, kje sem se okužil. Vsekakor nekje v lokalnem okolju, saj drugje nisem bil.

Kako poteka bolezen?

Bolezen poteka v več fazah, verjetno pa od primera do primera različno. Pri meni se je začela s povišano temperaturo, ki so jo ves čas spremljale močne bolečine v mišicah. To je trajalo prve štiri dni, temperatura pa se je ves čas gibala med 38 in 39,5 stopinj Celzija. Peti dan se je stanje hitro izboljšalo, saj temperatura praktično ni zrasla čez 37 stopinj, tudi bolečine so v večini izginile. Šesti dan pa je sledilo poslabšanje, saj se je vrnila temperatura, sicer ne tako visoka, in bolečine, hkrati pa izcedek iz oči in nosu. Takšno stanje je trajalo dva dni. Sedmi dan se je pojavilo občasno pokašljevanje, ki se je do naslednjega dne razvilo v pogost suh kašelj. Deseti dan sem imel že normalno telesno temperaturo, bolečin ni bilo več, ostal je še kašelj.

Ste se po potrditvi okužbe s covidom-19 počutili živ­ljenjsko ogroženega?

Glede na to, da sem običajno zdrav in brez kroničnih bolezni, se nikoli nisem počutil življenjsko ogroženega; o tej bolezni pa sem precej vedel, že preden sem zbolel. Glavna skrb je, da bolezni ne preneseš na koga, ki bi zaradi tega lahko bil življenjsko ogrožen.

Bi radi kaj sporočili bralcem Gorenjskega glasa?

Ljudem bi rad sporočil, naj novi koronavirus jemljejo resno. Narediti moramo vse, da pred okužbami zaščitimo najbolj ranljive, saj je zanje lahko covid-19 ogrožujoča bolezen. Širitev virusa moramo upočasniti, da bodo imele bolnišnice dovolj kapacitet za bolnike s hujšimi simptomi. Zato svetujem vsem, naj upoštevajo sprejete ukrepe in ostanejo doma, če le imajo to možnost. Če se bodo pojavili kakšni simptomi, pa naj takoj obvestijo zdravnika. In brez panike ...